Vladimír Škoda na zahájení festivalu ostrova Naxos

24. 05. 2019 26. 05. 2019

Na 19. ročníku festivalu ostrova Naxos v Egejském moři se letos představí profesor Vladimír Škoda, jeden z nejúspěšnějších českých umělců žijících a prosazujících se v zahraničí, sochař, grafik a kreslíř. Jeho díla jsou vystaveny v mnoha zemích světa.

Ve svém díle, které je založeno na principech matematiky a geometrie, se zabývá vnějším a vnitřním kosmem. Jeho celoživotní inspirací a filozofií je mu badatelská činnost Jana Keplera, jeho nejoblíbenějším materiálem je kov a tvarem koule různých velikostí, ze kterých sestavuje nahodilé „vesmírné instalace“. Používá neobvyklých metalurgických metod pro dosažení dokonalosti a originality.  Od r. 1968 žije v Paříži.  Již koncem 70. let uskutečnil své první samostatné výstavy v Římě, Milánĕ a Paříži a po r. 1991 začal vystavovat také v České republice.

Festival Naxos, který je jeden z nejvýznamnějších v zemi, si klade za cíl představit stálým obyvatelům i turistům současnou kulturní tvorbu. Je platformou setkání umělců z různých koutů světa, místem originální tvorby, výstav výtvarného umění, hudebních, tanečních či divadelních vystoupení apd.

Akce jsou pořádány v Bazaios Tower, památce z přelomu 16. a 17. století, v inspirativním i evokujícím prostředí, dodnes patřícím potomkům rodu Bazaiů, kteří se aktivně podílí na organizaci festivalu.

Vladimír Škoda přijíždí vytvořit na zahájení festivalu, v rámci krátkého tvůrčího pobytu, speciálně pro Bazaios Tower uměleckou instalaci založenou na univerzálním tématu polarity, "hmoty - anti-hmoty", která se nachází ve vesmíru.

Zároveň v rámci diskuse věnované jeho životu zavzpomíná na rok 68 a na to, jak rozhodnutí emigrovat ovlivnilo osud jeho i jeho blízkých a nastíní posluchačům atmosféru tohoto nelehkého období jak ji sám viděl, cítil a prožíval.

Instalace bude spolu s několika dalšími uměleckými pracemi výtvarníků z celého světa na hradě Bazaios k vidění až do konce léta a budou je moci zhlédnout návštěvníci všech kulturních akcí pořádaných v rámci letního festivalu ostrova Naxos. 

 

Informace o události

  • Název události: Vladimír Škoda na zahájení festivalu ostrova Naxos
  • Datum: 24. 05. 2019 26. 05. 2019
  • Místo konání: České centrum Athény

Podobné události