Virtual Stop-Motion Special Edition

04. 07. 2020 18. 07. 2020

Animayo a Česká centra přinášejí speciální přehlídku české stop motion animace v sobotu 4. července. Umělci a odborníci z různých zemí připravili program plný odborných přednášek, masterclass a projekcích klasických i současných perel této unikátní animační techniky, která má v ČR bohatou tradici.

Stop motion, pookénková nebo fázová animace je technika, při níž je reálný objekt mezi jednotlivými snímky ručně upravován a posouván o malé úseky tak, aby po spojení vyvolala animace dojem spojitosti. Hlavní výhodou této techniky je, že dovoluje animovat téměř cokoli, a z jakéhokoli materiálu, čímž skýtá škálu neomezených možností. Nevýhodou je velká časová náročnost. K nejznámějším čs. režisérům patří Jiří Trnak, Břetislav Pojar, Jan Švankmajer, Hermína Týrlová, Karel Zeman nebo Jiří Barta. 


ΖAREGISTRUJTE SE ZDARMA A SEZNAMTE SE S PROTAGONISTY AKCE A PROGRAMEM  ZDE

Česká animace je ve světě známá svou vysokou úrovní a zejména v technice stop-motion je ČR považována bezpochyby za velmoc. Je zastoupena na mnoha mezinárodních festivalech a vynikající výsledky součané produkce tuto skutečnost jen potvrzují. 4. července budou někteří z hlavních zástupců stop-motion přítomni na přednáškách, povedou masterclasses a projekce vybraných filmů zpestří festivalalový den. Zástupci a projekce filmové školy FAMU nebudou chybět.  

Pozvaní hosté:

Tereza Brdečková (Česká republika), novinářka, filmová kritička, spisovatelka a scénáristka  

Martin Vandas (Česká republika), producent stop motion filmů  

Daphne Rosenthal (Holandsko), vizuální umělkyně věnující se experimentální kinematografii          

Luca Raffaelli (Itálie), scénárista a odborník na komiks a animaci      

Patricia Ortiz Martínez (Španělsko), umělkyně a režisérka animovaných filmů    

Tami Berenstein (Izrael), režisérka animovaných a doc. filmů, konceptuální umělkyně, animátorka a ilustrátorka      

Daria Kashcheeva (Česká republika), režisérka animovaných filmů.   

Online program zahrnuje: 7 mezinárodních přednášejících z České republiky, Španělska, Itálie, Izraele a Nizozemska, 2 online masterclass, 1 virtuální diskusní panel s avatary, 1 speciální prezentaci a 2 promítání dvou sérií českého stop-motion filmů.

Daria Kashcheeva uvede svůj mnohonásobně oceněný film "Dcera" jako speciální host události. 

Virtuální stop-motion festival je jedním z řady síťových projektů Českých center propagujících českou kulturu po celém světě.  Na této speciální festivalové edici s festivalem Animayo spolupracují Česká centra v Belgii, Španělsku, Francii, Řecku, Holandsku, Izraeli, Itálii a Rusku, spolu s Velvyslanectvími České republiky v Kolumbii, Španělsku a Itálii a také FAMU, NFA, Congo Film School a produkce Maur films.

DETAILNÍ ČASOVÝ HARMONOGRAM NALEZNETE ZDE

Část programu věnovaný Darii Kashcheevě bude k dispozici po dobu 24 hodin, ostatní části pak po dobu dvou týdnů. 

 

Informace o události

  • Název události: Virtual Stop-Motion Special Edition
  • Datum: 04. 07. 2020 18. 07. 2020
  • Místo konání: České centrum Athény

Podobné události