Spartathlon 2019 - čeští sportovci a řecká historie

27. 09. 2019 30. 09. 2019

Čeští běžci, kteří se zúčastní letošního 37. ročníku historického ultramaratonu o délce 246 km, navštíví s ČCA v rámci svého programu také athénskou Akropoli a dozví se více o této antické památce.

Mezi 400 účastníky letošního Spartathlonu z 52 zemí bude ČR zastoupena 15ti sportovci ve věku mezi 32 – 54 let, kteří se vydají po stopách Feidippidése, starodávného aténského běžce, který byl poslán z Athén do Sparty v roce 490 př.n.l před bitvou u Marathonu, aby přivedl pomoc Athéňanům ve válce s Peršany.

Český tým 2019 tvoří: Radek Brunner, Petr Kubista, Rudolf Krajca, Petr Pasler, Daniel Oralek, Jaroslav Bohdal, Martin Kopecký, Petr Válek, Štěpán Dvořák, Jiří Horčička, Radka Churaňová, Roman Tomášek, Marek Jirásek, Jaroslav Urban, Marek Rod.

Z historie:

Bitva u Marathonu je považována za zlom v historii světové civilizace a důsledky vítězství Řeků dosahují až do našich dnů jako první úspěšné odvrácení “asiatizace” Evropy. Díky němu Athény mohly vzkvétat a odkázat lidstvu své dědictví v oblastech znalostí, umění a ctnosti.

Hérodotos, významný antický historik, píše o výkonu Feidippidese, že dorazil do Sparty „den po svém startu“ z Athén. Britský kapitán sloužící v RAF John Foden, milovník Řecka a Herodota, váhal, zda i moderní člověk zvládne pokrýt tuto trasu za dva dny. V r. 1982 se rozhodl uběhnout ji sám a dokázal to. To vedlo k organizaci 1. mezinárodního Spartathlonu v r. 1983, který se ihned stal jednou z nejvýznamnějších sportovních událostí na světě, nadčasovým závodem atraktivním díky svému historickému pozadí, který způsobuje nebývalé emoce u běžců na dlouhé vzdálenosti po celém světě.

Spartathlon je popisován jako nejtěžší běžecká trasa na světě. Obtížné stezky a polní cesty protínají vinice a olivové háje. Obávaným úsekem a největší výzvou sportovců je stoupání v husté tmě na “Panenskou horu” (1200 m.),  kde se Feidippides setkal s bohem Panem. Krajina zde zůstala nedotčena jako před 2500 lety: skály, keře, nízké teploty a silný vítr. Vysilující je také nekonečné stoupání před Spartou, kdy i ti nejzkušenější začínají mít halucinace, jako Feidippidés. Ztrácejí veškerý kontakt s časem a realitou a dobíhají do cíle téměř automaticky. Nadlidský výkon, zkouška vrcholné lidské vytrvalosti a psychické síly.

Jen třetina sportovců dosáhne cílové čáry a sochy Leonidase ve Spartě. Doběh do 36 hodin je hlavním cílem každého z nich. Ti, kteří uspěli, nenachází slov k popsání svých pocitů. Odměnou sportovcům je olivový věnec a trocha vody z rukou mladé Sparťanky. Spartathlon zůstává hluboce oddaný olympijské myšlence a také proto je jedinečný a strhující. Závod, který spojuje člověka s mýtem pramenícím z hlubin naší tisícileté historie.

https://www.spartathlon.gr/en

Informace o události

  • Název události: Spartathlon 2019 - čeští sportovci a řecká historie
  • Datum: 27. 09. 2019 30. 09. 2019
  • Místo konání: České centrum Athény

Podobné události