GSC #3- Cell & Gene Therapy: The future has already begun

09. 09. 2020 09. 09. 2020

Třetí díl cyklu vědeckých přednášek Global Science Cafe s významnými českými osobnostmi bude tentokráte na téma "Buněčná & genová terapie: Budoucnost již začala". S hostem pořadu RNDr. Michalem Šimíčkem, Ph.D bude hovořit Dr.Michael Londesborough, Ph.D.

Středa 9. září 2020 v 19 hodin českého času

Téma GSC: Cell & Gene Therapy: The future already begun 

• Host: RNDr. Michal Šimíček, PhD. 

Moderace: Dr. Michael Londesborough, Ph.D. 

• Jazyk: angličtina

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RNDr. MICHAL ŠIMÍČEK, PhD. 

 
Laureát Ceny Neutron pro mladé nadějné vědce za rok 2019 v oblasti medicíny-        Senior researcher 4 MEDi Cell Coolab Ostrava,  projekt NK Cell a CART cells LF Ostrava a Primecell Bioscience. 

-       Studoval a dlouhodobě působil v Belgii, Londýně a Cambridge. Vrátil se do rodného města, kde pracuje na klinice hematologie ve FN Ostrava. Zde založil špičkový vědecký tým, který si brzy získal mezinárodní renomé. 

-         Získal prestižní vědecká stipendia (FWO, EMBO) a přednášel v renomovaném institutu Cold Spring Harbor Laboratory v New Yorku.  

-        Práce Michala Šimíčka přes jeho nízký věk (35) obsahují úctyhodných 550 odborných citací a publikoval již 14 článků v nejprestižnějších vědeckých časopisech jako Nature and Science, Buňky jako vycvičení zabijáci nádorů apd.

-        Jednou z hlavních oblastí jeho výzkumu je vývoj buněk pro léčbu různých druhů zhoubných nádorů prostřednictvím buněčné terapie. Pacientům jsou aplikovány živé buňky imunitního systému vybavené receptory, které pomáhají rozpoznat a cíleně eliminovat nádor. Tento způsob léčby je velmi bezpečný, jelikož umí aktivitu buněk regulovat a případně je z organizmu odstranit. Problémem je vysoká cena léčby vycházející z nutnosti připravit pro každého pacienta buňky zcela nové, co nejvíc podobné jeho vlastním.

Cílem týmu Michala Šimíčka je náklady na léčbu výrazně snížit vytvořením univerzální – zabijácké buňky, která bude umět nádory vyhledávat a ničit.

Zajímavé články: https://www.nfneuron.cz/person/michal-simicek,       https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cesky-vedec,                             https://www.primecell.eu/cs/2019/11/07/neuron-ocenil-talentovane-vedce

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dr. MICHAEL LONDESBOROUGH, Ph.D. 

 

-     Vědec britského původu žijící v ČR od roku 2002

-     Pracuje a provádí výzkum v Ústavu anorganické chemie Akademie věd České republiky. 

-    Získal tři ceny pro české/slovenské mladé anorganické chemiky, spolupracuje na projektech s British Council v Praze, na popularizačních projektech Akademie Věd ČR, České televize a Národního technického muzea.

-     Je autorem nebo spoluautorem 47 publikací v mezinárodních vědeckých časopisech, které jsou celkem 500× citovány (s vyloučením autocitací). 

-     Uvádí rubriku "Michaelův experiment" v televizním magazínu ČT PORT.   

-    V současné době je předsedou Rady Ústavu anorganické chemie AV ČR.

  -  www.michaellondesborough.com  

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GLOBAL SCIENCE CAFÉ / Czech Centers je řada populárních vědeckých přednášek a debat s nejlepšími českými vědci, inovátory, ekonomy a dalšími odborníky.

GLOBAL SCIENCE CAFÉ  (v současné době online formát) je organizována Českými centry a sdílena v celé jejich síti.  Je to neformální fórum pro diskusi o aktuálních vědeckých a společenských otázkách. 


Sledujte diskusi na našich sociálních sítích a FB stránce ZDE

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Minulé díly GLOBAL SCIENCE CAFÉ:

1) GSC s Josefem Průšou, (developer of 3D printers, Průša Research) / informace ZDE / video rozhovoru ZDE

2) GSC s doc. Vojtěchem Petráčkem, (rektor ČVUT v Praze) / informace  ZDE / video rozhovoru  ZDE 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Tento díl Global Science Cafe se uskuteční ve spolupráci s:

V rámci Řecka je do cyklu Global Science Café zapojena také nezisková řecká společnost SciCo (Science Communication).   


Informace o události

  • Název události: GSC #3- Cell & Gene Therapy: The future has already begun
  • Datum: 09. 09. 2020 09. 09. 2020
  • Místo konání: České centrum Athény

Podobné události