Česká centra nabídnou od 18. 5. 2020 přenosy tohoto významného festivalu on-line do celého světa.
Pražské jaro je festivalem klasické hudby s nejdelší tradicí v České republice. Jubilejní 75. ročník jej řadí v celosvětovém měřítku k festivalům s největší historií. Na české hudební scéně doposud nemá srovnání ani co do počtu koncertů. Letošní ročník probíhá bez živé účasti diváků. Jak ovšem poznamenává jeho ředitel Roman Bělor: „Pražské jaro vám ještě nikdy nebylo blíž. Poprvé v pětasedmdesátileté historii můžete zažít všechny festivalové koncerty zvukem i obrazem u Vás doma.“
Česká centra se pro letošní ročník stala spolu s Ministerstvem zahraničních věcí ČR Partnerem festivalu pro zahraničí. Celá síť českých center bude v průběhu trvání Pražského jara prezentovat a sdílet program festivalu včetně jednotlivých vystoupení a koncertů zahraničním divákům prostřednictvím svých webových stránek a sociálních sítí v daném teritoriu.
Generální ředitel Českých center Ondřej Černý k letošní spolupráci uvedl: „Je pro nás ctí a potěšením ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR zprostředkovat zážitek z koncertů letošního Pražského jara, tohoto rodinného stříbra české kultury, tisícům diváků na celém světě!“.
Jedenáct koncertů bude živě přenášeno z pódií pěti pražských koncertních síní a jedné brněnské. Společným zahajovacím koncertem sítě Českých center bude vystoupení Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse z v pondělí 18. 5. ve 20:00. Zazní zde program zahrnující skladby J. S. Bacha, J. D. Zelenky, G. F. Händela.
Pro prezentaci letošního on-line ročníku festivalu vznikl speciální video rozhovor Ondřeje Černého s ředitelem festivalu Romanem Bělorem. Diváci se v něm dozvědí, co znamená pro ředitele Pražského jara (ne)rušení živých koncertů a jejich přesun do kyberprostoru, jak osobně vnímá současnou situaci, nebo co pro něj znamená partnerství s Českými centry.
Třebaže se jedná o přímé přenosy, o unikátní hudební zážitek nezůstanou ochuzeni ani diváci ze vzdálených destinací s větším časovým posunem. Prostřednictvím webových stránek www.festival.cz bude možno v záznamu zhlédnout živá vystoupení ještě dva týdny po jejich průběhu.
Další
informace naleznete také na FB či Youtubefestivalu:
https://www.facebook.com/PrazskeJaro
https://www.youtube.com/user/PragueSpringFestival/videos