Virtuální prohlídka Bauerova zámečku v Brně

23. 07. 2020 23. 07. 2020

Ve druhé online prohlídce z cyklu vytvořeného ke 150. výročí narození Adolfa Loose architektka Lenka Štěpánková představí jedinou Loosovu realizaci v jeho rodném městě Brně - Bauerův zámeček - nacházející se v areálu brněnského výstaviště.

Interiéry zámku, který pochází z počátku 19. století, byly v roce 1925 přestavěny Adolfem Loosem. Loosův koncept interiérů odráží charakteristický purismus a jednoduchost, ale také vliv klasicismu a empíru. Využití zde našla široká škála luxusních materiálů. Najdeme tu tmavě zelené mramorové obložení se zabudovanými zrcadly nebo štuky s figurálními motivy. 

Diváci z celého světa tak budou mít 23. 7. v 18:00 CET příležitost navštívit interiéry v přímém přenosu s anglickým průvodním slovem a seznámí se s dalším dílem tohoto průkopníka moderní architektury. Prohlídka bude uvedena na Facebooku projektu Adolf Loos / Pioneer of Modern Living, který je organizován Českými centry ve spolupráci s partnery v rámci "Roku Adolfa Loose".

Detailní informace o Bauerově zámečku najdete na webu Brněnského Architektonického Manuálu (BAM) zde

 

ADOLF LOOS 

Jeden z nejvlivnějších evropských architektů konce 19. století. Proslavil se zároveň také svým literárním projevem, jímž formuloval základy celého modernistického hnutí. Studoval architekturu v Liberci a v Drážďanech. Jeho tvorbu výrazně ovlivnil tříletý pobyt v USA (1893–1896), kde na něj zapůsobila inovační účinnost amerických průmyslových staveb. Následně žil ve Vídni, kde napsal řadu kontroverzních esejí. Za zmínku stojí zejména esej Ornament a zločin, v níž vykládá nedostatek ozdobných prvků v architektuře jako známku duchovní síly. Adolf Loos vyvinul unikátní princip prostorového uspořádání interiéru, tzv. Raumplan, jejž uplatnil při realizaci Müllerovy vily i Winternitzovy vily v Praze. Kromě jeho soukromých vil je proslulý především svými projekty ve Vídni, například budovou obchodního domu Goldmann & Salatsch na Michaelerplatz, kavárnou Café Museum či americkým barem Kärntner.  

Partneři: 


 

 

Informace o události

  • Název události: Virtuální prohlídka Bauerova zámečku v Brně
  • Datum: 23. 07. 2020 23. 07. 2020
  • Místo konání: České centrum Athény

Podobné události