První povídka, kterou "přispívá Řecko" do jedinečného literárního projektu Českých center, pocházející z pera spisovatele Davida Zábranského.
„Koronapovídky“ jsou jedním z řady síťových projektů ČC, jehož snahou je propagovat české spisovatele jak v ČR, tak i za hranicemi. V této složité době si i oni zaslouží naši podporu, a my si můžete jejich povídkami zpestřit krátící se dny tohoto nešťastného roku. Třeba se právě jejich díla stanou opěrnou berlou pro Vaše duševní zdraví v následujících měsících.
ČC Athény oslovilo spisovatele žijící, částečně pobývající, či jinak spojené s Řeckem, aby nám napsali korona-příběh dle svého „gusta“. Přinášíme koronapovídku Věry Klontzy-Jaklové a koronaglosu Davida Zábranského. Čtením Vás budou doprovázet humorné roušky výtvarného umělce Jířiho Slívy.
D. Zábranský (* 1977), původní profesí právník, provokativní novinář, spisovatel a dramatik. Za svou první knihu, vydanou v roce 2006, Slabost pro každou jinou pláž obdržel ocenění Magnesia Litera. Od té doby vydal řadu literárních a divadelních děl, jež se setkala s velice nadšenou, ale zároveň i s dosti brutální kritikou. Dá se tedy říct, že je opravdu umělec, dokáže-li takto rozvášnit kritiky a recenzenty. Je autorem několika románů (mimo jiné Martin Juhás čili Československo, Za Alpami a Logoz) a divadelních her (Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny, Konzervativec). Jeho poslední kniha s titulem Republika - Andrej byl otec i syn i premiér vychází z nedávných společenských a politických otřesů na Slovensku, které vyvolala vražda mladého novináře. Dává výpověď o dnešní politice a společnosti a zároveň také pojednává o významu roku 1989 pro region východní a střední Evropy.
Jak sám Zábranský popisuje ve své „nepovídce“, propadl kouzlu Řecka a obzvlášť Athén, v nichž se odehrává částečně také právě jeho romám Logoz. Pravidelně tam jezdí trávit ta hezčí roční období a hlavně psát. A stejně jako v lásce k druhému, přijímá chyby této zvláštní evropské metropole a státu, jež stále dokáží překvapit, v dobrém i ve zlém.
Strach a láska. Tak známé pojmy, abstraktní a stále s námi. V kontextu koronaviru si
s nimi pohrál i David Zábranský, kterého ubíjí
všudypřítomný mediální strach z koronaviru a zároveň jej naplňuje platonická
láska k Řecku.
Grafický design: MgA. Tomáš Starý (behance.net/tomasstarydesign)
Historicky první knižní publikace připravená Českými centry vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Odeon. Kniha „kor...