Koronapovídka "O strachu a lásce v době pandemie" - David Zábranský

15. 10. 2020 31. 12. 2020

První povídka, kterou "přispívá Řecko" do jedinečného literárního projektu Českých center, pocházející z pera spisovatele Davida Zábranského.

„Koronapovídky“ jsou jedním z řady síťových projektů ČC, jehož snahou je propagovat české spisovatele jak v ČR, tak i za hranicemi. V této složité době si i oni zaslouží naši podporu, a my si můžete jejich povídkami zpestřit krátící se dny tohoto nešťastného roku. Třeba se právě jejich díla stanou opěrnou berlou pro Vaše duševní zdraví v následujících měsících.

ČC Athény oslovilo spisovatele žijící, částečně pobývající, či jinak spojené s Řeckem, aby nám napsali  korona-příběh dle svého „gusta“. Přinášíme koronapovídku Věry Klontzy-Jaklové a koronaglosu Davida Zábranského. Čtením Vás budou doprovázet humorné roušky výtvarného umělce Jířiho Slívy

DAVID ZÁBRANSKÝ

D. Zábranský (* 1977), původní profesí právník, provokativní novinář, spisovatel a dramatik. Za svou první knihu, vydanou v roce 2006, Slabost pro každou jinou pláž obdržel ocenění Magnesia Litera. Od té doby vydal řadu literárních a divadelních děl, jež se setkala s velice nadšenou, ale zároveň i s dosti brutální kritikou. Dá se tedy říct, že je opravdu umělec, dokáže-li takto rozvášnit kritiky a recenzenty. Je autorem několika románů (mimo jiné Martin Juhás čili Československo, Za Alpami a Logoz) a divadelních her (Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny, Konzervativec). Jeho poslední kniha s titulem Republika - Andrej byl otec i syn i premiér vychází z nedávných společenských a politických otřesů na Slovensku, které vyvolala vražda mladého novináře. Dává výpověď o dnešní politice a společnosti a zároveň také pojednává o významu roku 1989 pro region východní a střední Evropy.

Jak sám Zábranský popisuje ve své „nepovídce“, propadl kouzlu Řecka a obzvlášť Athén, v nichž se odehrává částečně také právě jeho romám Logoz. Pravidelně tam jezdí trávit ta hezčí roční období a hlavně psát. A stejně jako v lásce k druhému, přijímá chyby této zvláštní evropské metropole a státu, jež stále dokáží překvapit, v dobrém i ve zlém.

Strach a láska. Tak známé pojmy,  abstraktní a stále s námi. V kontextu koronaviru si s nimi pohrál i David Zábranský,  kterého ubíjí všudypřítomný mediální strach z koronaviru a zároveň jej naplňuje platonická láska k Řecku.

  • Koronapovídky budou v češtině v knižní podobě vydány v nejbližších měsících v nakladatelství Odeon. 
  • Do řečtiny povídku přeložila Soňa Dorňáková Stamu 
  • Přečtěte si povídku D. Zábranského zde:  

Grafický design: MgA. Tomáš Starý (behance.net/tomasstarydesign)

Koronapovídka "Jak jsem neudělala kariéru" - ...

15. 10. 2020 31. 12. 2020
  • Literatura
22. 12. Články

Česká centra a Odeon představují antologii „koronapovídek“

Historicky první knižní publikace připravená Českými centry vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Odeon. Kniha „kor...

Informace o události

  • Název události: Koronapovídka "O strachu a lásce v době pandemie" - David Zábranský
  • Datum: 15. 10. 2020 31. 12. 2020
  • Místo konání: České centrum Athény

Podobné události