Klavírní festival Rudolfa Firkušného on-line

05. 11. 2020 07. 11. 2020 Online událost

Vybrané koncerty mladých českých klavíristů 8. ročníku festivalu Rudolfa Firkušného přenášejí Česká centra prostřednictvím přímých přenosů posluchačům do celého světa.

Klavírní festival pořádaný Pražským jarem je každoročně věnován oslavě klavíru a postavě největšího českého klavíristy 20. století Rudolfu Firkušnému, který byl ostatně s Pražským jarem velmi těsně spjat. Stál u jeho zrodu v roce 1946 a po Sametové revoluci byl v letech 1993 – 1994 prezidentem festivalu. 

Je jakýmsi doplněním květnového hudebního svátku. Během jednoho týdne nabízí posluchačům sérii klavírních recitálů, na kterých vystupují ti nejlepší světoví klavíristé společně s domácí špičkou. Zasvěceným průvodcem letošního ročníku je klavírista Ivo Kahánek. 

Sledujte live stream koncertů na stránkách ČCA ZDE nebo na www.firkusny.cz. 

Česká centra vybrala k přímému přenosu dva koncerty právě českých interpretů, které vám tímto představujeme:

MAREK KOZÁK -  Živě z kostela Sv. Vavřince

Čtvrtek 5. 11. 2020 / 20:00

Program: 

 • Joseph Haydn – sonáta č. 62 Es dur Hob XVI:52
 • Ludvig van Beethoven – Sonáta pro klavír č.31 As dur op.110
 • Fryderyk Chopin – Barkarola Fis dur op.60
 • Petr Iljič Čajkovskij / Sergej Rachmaninov – Ukolébavka op 16 č.1
 • Adam Skoumal – Kejklíř

Marek Kozák, 27 letý klavírista, ale také varhaník a komponista, studoval na Janáčkově univerzitě a na HAMU. Je talentem roku na Classic Prague Awards 2019, vítězem Evropské klavírní soutěže v Brémách, odkud si přivezl také cenu publika a zvláštní cenu za provedení soudobé skladby. V květnu 2020 debutoval na festivalu Pražské jaro, v srpnu zahajoval slavný Chopinův festival ve Valldemosse a stal se finalistou Mezinárodní klavírní soutěže F. Busoniho, jedné z interpretačně nejnáročnějších na světě.

„…Jeví se jako jeden z největších současných českých talentů do 30 let, který drží laťku klavírní interpretace velmi vysoko. A jestliže jej něco nezastaví nad dosaženým výsledkem a bude naslouchat i vnitřnímu hlasu skrytému za tóny,

má jeden z největších předpokladů velmi zajímavého a kontinuálního vývoje,“ uzavírá svou recenzi na Kozákovu debutovou nahrávku hudební publicista Milan Bátor v relaci „Album dne“ na stanici Český rozhlas Vltava.


SLÁVKA VERNEROVÁ – živě z Obecního domu

Sobota, 7. 11. 2020 / 20.00

Program:

 • Leoš Janáček – klavírní sonáta 1. X. 1905 „Z ulice“
 • Antonín Dvořák – Humoresky op. 101 / 1, 3, 5 
 • Josef Suk - Jaro op. 22
 • Robert Schumann - Karneval op. 9

Slávka Vernerová (roz. Pěchočová), 44 letá pianistka studovala hudbu zároveň s lékařskou fakultou UK. Definitivně se pro hudební dráhu rozhodla po vítězství v Mezinárodní smetanovské klavírní soutěži v Hradci Králové (1996). Je rovněž laureátkou mezinárodních soutěží ve Vratislavi (Wrocłav), 1995, Missouri, 1998 a Walesu, 2001.

V roce 1998 nastoupila na pražskou HAMU. Soustředila se na tvorbu Leoše Janáčka a po studiích natočila v r. 2010 všechna Janáčkova díla pro sólový klavír na své debutové CD, které získalo nejvyšší hodnocení časopisů Le Monde de la musique a Harmonie a na belgickém rádiu Classic se zařadilo mezi TOP 10.

Intenzivně se věnuje komorní hudbě, je zakládající členkou Dvořákova klavírního kvarteta. Se svým manželem, Petrem Vernerem, hraje v Spring Duu, v letech 2008–2015 působila ve formaci Kinsky Trio Prague, spolupracuje s předními instrumentalisty a ansámbly české hudební scény.

Partneři této události

Informace o události

 • Název události: Klavírní festival Rudolfa Firkušného on-line
 • Datum: 05. 11. 2020 07. 11. 2020
 • Adresa: Online událost

Podobné události