Výstava České hrady a zámky přiláká Řeky na Ioanninský hrad

19. 07. 2020 31. 08. 2020

Panelová výstava fotografií exteriérů, interiérů i dobových kreseb českých hradů a zámků v létě obohacuje expozici řeckého Muzea stříbrnictví Ioanninského hradu (Ionannina Castle), právem považovaného za velkolepou historickou památku. Slavnostní zahájení výstavy o českých hradech a zámcích bude neméně stylové: návštěvníci vernisáže budou moci přímo na nádvoří hradu zhlédnout projekci české filmové pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele (1959, Martin Fryč), která vytvoří doslova kouzelnou atmosféru vernisáže.

Výstavu s názvem České hrady a zámky připravilo české Národní muzeum, o zajištění její řecké verze se postaralo České centrum Athény. Martin Musil, kurátor výstavy, se prostřednictvím velkoformátových fotografií českých hradů a zámků rozhodl představit historické skvosty české architektury z období 12. až 19. století. Výstava zahrnuje snímky ze čtyřiadvaceti lokalit, zajímavých z historického, architektonického i uměleckého hlediska. K vidění jsou také fotografie památek ze seznamu UNESCO. Slavnostní zahájení proběhne za účasti J. E. Jakuba Karfíka, velvyslance České republiky v Athénách, a Mosese Elisafa, starosty města Ioanniny.
LUCIE KULIGOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA ATHÉNY:

 „Vůbec poprvé se tato výstava objevila v Řecku koncem loňského roku v prestižní kulturní nadaci Michael Cacoyannis v Athénách. Výstavní sály přilákaly tisíce návštěvníků, fotografie českých hradů a zámků provázely nadšené ohlasy. Atraktivitu výstavy doplnila i projekce českých klasických vánočních pohádek. České centrum Athény sehrává významnou roli v upevňování dobrých vzájemných vztahů, v propojování kultur obou zemí a poskytuje také informační služby týkající se turismu, školství či obchodních vztahů.“

 

Skutečnost, že Řekové českou historii oceňují, dokládá vlastní instalace výstavy. Muzeum stříbrnictví v řecké Ioannině se nachází přímo na hradě z roku 528. Stavba původně sloužila jako součást neporazitelného opevnění byzantského státu. V období vlády Alí Paši byl pak hrad největším administrativním centrem celého tehdejšího Řecka. Dnes patří k jedné z nejnavštěvovanějších archeologických památek v zemi. Cílem muzea je zachovat znalosti o historii stříbrnictví, užívaných technikách a v neposlední řadě představit zlatou éru tohoto řemesla v uplynulých stoletích.

 

Výstava je organizována ve spolupráci s Kulturní nadací banky Piraeus. 

                

     

 

 


Informace o události

  • Název události: Výstava České hrady a zámky přiláká Řeky na Ioanninský hrad
  • Datum: 19. 07. 2020 31. 08. 2020
  • Místo konání: České centrum Athény

Podobné události