Handmade Dreams v muzeu šperků v Athénách

08. 05. 2019 20. 05. 2019

Výstava současné české módní bižuterie Handmade Dreams bude k vidění na místě, které jí právem přísluší. Je jím jedinečné athénské Muzeum moderních šperků Ilia Lalaouni nacházející se ve stínu Akropole.

V rámci inaugurace, která proběhne 8. května 2019 v18 hodin kurátor Petr Nový (Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou) pohovoří o historii bižuterie z českého skla a seznámí zejména řecké šperkaře s aktuálními tendencemi v české bižuterii, a to od tradičních vzorů přes současné trendy až po vize reprezentované výběrem z vítězných prací designové soutěže Mistr křišťálu. Následně proběhne komentovaná prohlídka a představení současných špičkových šperkařských a designérských ateliérů ze severu Čech a také tvorby českých středních a vyšších uměleckých škol zaměřených na práci se sklem, které přispívají k zachování a rozvoji šperkařství a mají v severočeském regionu velký ekonomický význam.

Výstava potrvá do 20. května 2019 a během jejího trvání, v den mezinárodního dne muzeí 18. Května, proběhne v dílně muzea workshop výroby šperků určený dětem ZŠ z materiálů poskytnutých největším výrobcem bižuterie v ČR, společností Preciosa.

Česká bižuterie, stejně jako i české sklo, mají již od 18. století v oblasti uměleckého řemesla velmi dobrou pověst jako mimořádně kvalitní artikly a vždy dokázaly uspokojit přání zákazníků ze všech koutů světa. ČR je stále jedním z největších producentů skleněných korálků, perel a bižuterních kamínků na světě. Výrazy jako „Bijoux de Bohème“, „Jablonecké zboží“ nebo „Jablonex“ zůstávají stále živé.

V současnosti česká bižuterie nenabízí pouze bižuterní komponenty, ale i hotové produkty, které odpovídají současným trendům. Uměleckou zručnost a technologické postupy severočeských šperkařů často využívají i ikonické módní značky jako Nina Ricci, Gaultier nebo Karl Lagerfeld.

Hlavním partnerem výstavy je společnost Preciosa. Na výstavě budou mít dále své zastoupení společnosti jako např. AAC, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux,  Ralton, Šenýr Bijoux, Llev, Zorya nebo umělecké školy SUPŠ sklářská Železný Brod (bižuterie a design), SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou, SUPŠ sklářská Železný Brod (bižuterie a design) a TUL Liberec - Šperk & bižuterie (ateliér).

Kurátor: PhDr. Petr Nový, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Organizátory akce jsou České centrum Athény a Velvyslanectví České republiky v Athénách.

 

Informace o události

  • Název události: Handmade Dreams v muzeu šperků v Athénách
  • Datum: 08. 05. 2019 20. 05. 2019
  • Místo konání: České centrum Athény

Podobné události