"Můj strýček Archimedes" + debata s režisérem G. Agathonikiadisem

10. 03. 2019 10. 03. 2019

Řecká premiéra českého filmu o přátelství, odvaze a vlastenectví, který vypráví lehkým a humorným způsobem příběh o řeckém partyzánovi přicházejícím na konci 40. let minulého století do Československa, aby zde našel azyl po prohrané řecké občanské válce a svůj nový domov.

Hlavní hrdina Archimedes (Ondřej Vetchý) je jedním z vojáků, kteří přijíždí do Československa po r. 1948 v první migrantské řecké vlně. Děj je vyprávěn očima dnes již dospělého Archimedova synovce, který vzpomíná, jak se útěkem z Řecka do tehdejšího Československa jeho strýci změnil život. Archimedes po svém příjezdu nachází velkou oporu v sousedovi Novákovi (Miroslav Donutil), který svým zapšklým přístupem k bolševikům nejprve Archimeda moc nechápe, ale oblíbí si ho a je nakonec jediný, kdo mu porozumí. Jejich společná snaha o to, aby se Archimedes v Československu zabydlel, ale později i snaha o to, aby mohl zase emigrovat zpět do Řecka, navozuje roztomilé, dojemné i komické situace, které dokazují, že když je někdo dobrým člověkem, je nepodstatné, kde se narodil nebo žil a jakou řečí mluví. Film vznikl na základě autobiografických vzpomínek režiséra a scénáristy George Agathonikiadise.

Po projekci bude následovat diskuse s režisérem a scénáristou G.Agathonikiadisem:

Původem řecký filmový režisér, George Agathonikiadis se narodil v r. 1947. Přišel do tehdejšího Československa v roce 1949 poté, co v jeho zemi zuřila občanská válka a jeho rodina se rozhodla zamířit na Moravu. Vyrůstal v Brně.

Vystudoval Střední textilní školu – obor divadelní kostým. Začal se zajímat o film, design a výtvarnictví a tak v letech 1973–1977 pokračoval na pražské FAMU, obor režie, kde byli jeho profesory Miloš Forman, Milan Kundera a další významné osobnosti  a jeho spolužáky např. Zdeněk Troška, Emir Kusturica nebo Fero Fenič. V letech 1977–78 působil v ČST Praha a 1979–1983 jako režisér v ČST studio Brno. V roce 1983 se vrátil a do Řecka, kde založil rodinu a pracoval v ERT (řecké státní televizi) jako režisér a vedoucí hudební a divadelní produkce (1986-1989).

Udržoval však vztahy s českou kinematografickou a divadelní produkcí, realizoval své první filmy a televizní seriály, natočil pro ČST např. dokumentární seriál sledující vývoj Olympijských her od počátků až po ročník 2004. Jeho unikátní cesta životem jej  pak inspirovala k napsání biografické knihy pod názvem "Na Moravě nekvetou olivy".

V r. 2000 natočil autobiografický celovečerní film "Podzimní návrat", kde si zahrál hlavní roli řeckého režiséra Jiří Bartoška. Režíroval  dokument o významném řeckém spisovateli N. Kazantzakisovi, zaměřený na roky (1929-1932), které prožil v České republice, zakoupený několika tv stanicemi. Měl a má blízký vztah k divadlu. V. r. 2008 např. režíroval Felliniho La Stradu pro Mostecké městské divadlo.  V r. 2009 natočil v Řecku, Německu a ČR svůj druhý celovečerní film „Hořký sníh“ s účastí řeckých i zahraničních herců a následovaly další - „Stín smrtihlava“ a „Můj strýček Archimedes“.

Mezi jeho Tv cykly patří „Neobyčejné životy“, „Cestománie“, série „Vůní kuchyně“ s M. Donutilem a mnoho dalších.

Dnes působí jako režisér dokumentární i dramatické tvorby nejen v Aténách, ale také v Česku, kde pracuje pro Českou televizi jako režisér a scenárista.

 

Informace o události

  • Název události: "Můj strýček Archimedes" + debata s režisérem G. Agathonikiadisem
  • Datum: 10. 03. 2019 10. 03. 2019
  • Místo konání: České centrum Athény

Podobné události