Dvořákova "NOVOSVĚTSKÁ" zazní v celém světě

St 28. 10. 2020 19:00 Online událost

Den vzniku samostatného československého státu je tradičně jedním z národně nejvýznamnějších svátků v České republice. Česká centra při této příležitosti připravila stream další hudební události, kterou spolu s domácími posluchači může sledovat i světová veřejnost. Prostřednictvím Českých center se do metropolí na třech kontinentech dostává stream záznamu Dvořákovy Novosvětské pod taktovkou dirigenta Václava Neumanna.

Slavná Symfonie č. 9 e moll, op. 95 „Z Nového světa“ Antonína Dvořáka měla svou světovou premiéru v newyorské Carnegie Hall v roce 1893.  Newyorskou filharmonickou společnost dirigoval Antony Seidl a její přijetí bylo triumfální.  Novosvětská patří k nejznámějším symfoniím, je pevnou součástí repertoáru symfonických orchestrů a dirigentů po celém světě a počet jejích nahrávek zaujímá jedno z předních míst světového žebříčku. V Praze zazněla skladba až o rok později. Její provedení v Národním divadle osobně dirigoval Antonín Dvořák.

Ke 100. výročí newyorské premiéry v roce 1993 zazněla Dvořákova Novosvětská v Rudolfinu, v podání České filharmonie, pod vedením jejího šéfdirigenta Mistra Václava Neumanna, jehož 100. nedožité narozeniny jsme si letos připomněli. Záznam slavnostního koncertu z 11. prosince 1993 režiséra Adama Rezka, kterého se osobně zúčastnil také tehdejší prezident Václav Havel, zhlédnou diváci v Evropě, Asii a Americe. Stream v délce 49 minut mohou diváci sledovat a Facebookových stránkách Českých center v ČR i zahraničí.  

  • KONCERT KE STÁTNÍMU SVÁTKU - 28. 10. 2020 | 18:00
  • ANTONÍN DVOŘÁK | "Z NOVÉHO SVĚTA"
  • ČESKÁ FILHARMONIE
  • VÁCLAV NEUMANN | dirigent

Den vzniku samostatného československého státu je tradičně jedním z národně nejvýznamnějších svátků v České republice, slaví se jako připomenutí výročí 28. října 1918, kdy zástupci Národního výboru československého zveřejnili provolání o vzniku Československa a vydali zákon o zřízení samostatného státu.

Tento den hraje velkou roli v životě Českých center a krajanských komunit na všech kontinentech a jsme rádi, že si tímto koncertem v podání českých umělců společně vznik republiky opět připomeneme. Díky online přenosu se Dvořákova hudba dostane k posluchačům, kteří v různých koutech světa nemají možnost v těchto dnech navštívit koncertní síně a je krokem v popularizaci vážné hudby a české kultury.

Celosvětová pandemie nekompromisně zasáhla veškeré oblasti, včetně kultury. Na tuto situaci reagovala Česká centra prakticky ještě „ten den“ a přesunula své aktivity do on-line prostředí.  Stala se tak významným a atraktivním partnerem pro další řadu uměleckých institucí napříč všemi obory, hudební oblast nevyjímaje. Není tedy divu, že partnerem pro zahraniční prezentaci jsou právě Česká centra, říká generální ředitel Českých center Ondřej Černý. „28. říjen je klíčové datum, se kterým je nejen doma, ale snad ještě výrazněji  v zahraničí, spojena naše novodobá národní identita.  Mám radost, že můžeme díky síti pětadvaceti našich českých center v zahraničí zprostředkovat tento hudební zážitek tisícům diváků na celém světě.


Informace o události

  • Název události: Dvořákova "NOVOSVĚTSKÁ" zazní v celém světě
  • Datum: St 28. 10. 2020
  • Čas: 19:00
  • Adresa: Online událost

Podobné události