Documentary Mondays #4 - Evangelium podle Brabence

22. 06. 2020 23. 06. 2020

Kniha rozhovorů novinářky Renaty Kalenské se členem skupiny Plastic People of the Universe Vratislavem Brabencem zachycovala nejen vzpomínky na undergroundovou éru, ale také autorčiny zážitky s touto svéráznou osobností.

Na nich staví filmové pokračování této publikace, které zachycuje další rozhovory Kalenské a Brabence – improvizovaná povídání odehrávající se na místech, jež pro Brabence a Kalenskou něco znamenají. Vzniklo tak pásmo nezávazného filozofování, sebeironických vtipů i poznámek o životě ptáků a přírodě jako takové. Záznamy povídání obou aktérů většinou snímané ruční kamerou jsou prokládány poetickými vsuvkami.

EVANGELIUM PODLE BRABENCE - ČR, 2014, 87΄, režie: Miroslav Janek 

Film bude k dispozici v pondělí 22 června od 7:00 do úterka do 12:00 zde: https://dafilms.com/film/9717-the-gospel-according-to-brabenec 

Společné sledování začne v pondělí v 19:00 a po něm bude následovat ve 20:30 diskuse s režisérem Miroslavem Jankem pod taktovkou Českého centra Bukurešť prostřednictvím ZOOMu. Registrace k diskusi zde:  https://www.eventbrite.com/e/the-gospel-according-to-brabenec-qa-with-director-miroslav-janek-tickets-109789445186 

Film je čtvrtým filmem z řady dokumentárních pondělků pořádaných Českými centry:  DOCU-MONDAYS online 

 VRATISLAV BRABENEC  

Český hudebník a literát, narozen 1943 v Praze, vystudoval evangelickou teologii na Komenského bohoslovecké fakultě v Praze. Je znám především z klasické sestavy hudební skupiny The Plastic People of the Universe, jíž byl a je členem od roku 1972. Je zásadním autorem mnoha textů skupiny, ale také např. autorem libreta k opeře. Roku 1976 byl spolu s ostatními členy PPU z politických důvodů zatčen a vězněn (tento rozsudek byl v roce 2003 zrušen Nejvyšším soudem), po propuštění podepsal Chartu 77. Roku 1982 byl Státní bezpečností donucen emigrovat do Kanady, kde se živil jako zahradní architekt. Z Kanady se vrátil roku 1997 a znovu se připojil ke skupině.

MF DNES o něm napsala: „Mimořádně charismatická osobnost, která s patosem starozákonního proroka a zároveň drsností "vykaleného" rockera ... deklamuje vlastní obvykle biblicky inspirované texty."  

Z filmu: "Jak to máš s tím štěstím? Cítíš se někdy šťastnej?", "Jak šťastnej, co to je? Slovo šťastnej se mi vůbec nelíbí. Šťastnej... tam bych dal rovnítko jako blbej. Mně nic jinýho nenapadá."

Filmy jsou v Řecku promítány prostřednictvím platformy Dafilm a ve spolupráci s řeckým festivalem dokumentárních filmů DocFest. 

 

  


zdroj: ČC, wikipedia, Dafilm


Informace o události

  • Název události: Documentary Mondays #4 - Evangelium podle Brabence
  • Datum: 22. 06. 2020 23. 06. 2020
  • Místo konání: České centrum Athény

Podobné události