Adolf Loos - Pioneer of Modern Living

18. 06. 2020 31. 12. 2020

Virtuální cesta za tvorbou i myšlenkami Adolfa Loose (1870-1933) k připomenutí 150. výročí narození tohoto významného architekta. Loosovu tvorbu vám postupně představíme pomocí série exkluzivních online událostí pro Česká centra.

Vizionář v oblasti moderního života, který ovlivnil způsob, jakým dodnes žijeme. Projekt má za cíl představit Loosovův revoluční přínos v architektuře, ale také ukázat jeho osobnost. Loos vyzdvihl funkčnost nad módu a proto nikdy z módy nevyšel.

Můžete se těšit na stremované prohlídky Winternitzovy vily v Praze či interiéru Bauerova zámečku v Brně,  na soutěže, debaty, ale i odborné posty od kurátora Filipa Šenka. Speciální facebooková stránka bude plněna příspěvky, fotografiemi, citáty, komiksy (Loos byl vtipný a kontroverzní komentátor) apd.

18. 6. 2020  streamovaná prohlídka Winternitzovy vily s českým architektem Adamem Gebrianem (v angličtině), která je součást programu Překvapivé stavby na Mall TV, kde bude záznam této komentované prohlídky také uložen. 

23. 7. 2020  on-line návštěva interiéru Bauerova zámečku v Brně, za doprovodu architektky Lenky Štěpánkové.

20. 8. 2020  premiéra dílu pořadu Adama Gebriana Překvapivé stavby s názvem "Plzeňské interiéry".  


ADOLF LOOS 

byl jedním z nejvlivnějších evropských architektů konce 19. století. Proslavil se zároveň také svým literárním projevem, jímž formuloval základy celého modernistického hnutí. Studoval architekturu v Liberci a v Drážďanech. Jeho tvorbu výrazně ovlivnil tříletý pobyt v USA (1893–1896), kde na něj zapůsobila inovační účinnost amerických průmyslových staveb. Následně žil ve Vídni, kde napsal řadu kontroverzních esejí. Za zmínku stojí zejména esej Ornament a zločin, v níž vykládá nedostatek ozdobných prvků v architektuře jako známku duchovní síly. Adolf Loos vyvinul unikátní princip prostorového uspořádání interiéru, tzv. Raumplan, jejž uplatnil při realizaci Müllerovy vily i Winternitzovy vily v Praze. Kromě jeho soukromých vil je proslulý především svými projekty ve Vídni, například budovou obchodního domu Goldmann & Salatsch na Michaelerplatz, kavárnou Café Museum či americkým barem Kärntner.  


ZÁZNAMY PROHLÍDEK

Winternitzova vila -   18. 6. 2020   (angl.) - VIDEOZÁZNAM ZDE

 

 

Bauerův zámeček - 23. 7. 2020   (angl.) - VIDEOZÁZNAM ZDE

 


Srdečně zveme na další díl: Loosovy interiéry v Plzní - 20.8.2020 (angl.) , které můžete sledovat  na Facebooku Adolf Loos / Pioneer of Modern Living a na Mall.tv.

  

Informace o události

  • Název události: Adolf Loos - Pioneer of Modern Living
  • Datum: 18. 06. 2020 31. 12. 2020
  • Místo konání: České centrum Athény

Podobné události