Svátek 28. října "x2"

25. 10. 2019 25. 10. 2019

Koncert ke společným oslavám řeckého a českého státního svátku, který se bude konat ve městě Pyrgos. V divadle Apollon vystoupí Τrio Petry Ernyeiové, kterou bude doprovázet kytarista Adam Tvrdý a na basu Petr Dvorský. Diváci si poslechnou známé písně z Broadway muzikálů let 1930-1940.

28. říjen není státním svátkem jen pro Českou republiku, ale také pro Řecko. Zatímco Česko si připomíná světlý den své historie, Den vzniku Českoslovenka, pro Řecko je toto datum opakem. V „Den Ochi“ si země připomíná odmítnutí ultimáta Benita Mussoliniho řeckým premiérem Ioannisem Metaxasem v roce 1940. Po řecké vládě se požadovalo, aby umožnila silám Osy vstoupit na řecké území a obsadit některé jeho části. Ráno 28. října Řekové vyšli do ulic a nedbajíce na politickou příslušnost skandovali „ochi“, což znamená „ne“. Odmítnutí mělo za následek vyhlášení války Řecku.

Koncert si dává za cíl obeznámit s touto souhrou historických dat řecké obyvatele jižní části země, poloostrova Peloponésu, ale nejen je, a zahájit tak budoucí spolupráci v oblasti kultury, vzdělávání či turismu s tímto regionem. Nové zastupitelstvo kraje je otevřeno vytvoření užším vztahům s ČR, které zde zatím výrazně navázány nebyly.

V prostorách divadla si návštěvníci budou moci prohlédnout fotografie a přečíst si o českých dějinách prostřednictvím výstavy „Česká státnost 2018“, která byla vytvořena Českými centry u příležitosti 100. výročí vzniku České republiky.

Akce se koná ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Athénách.

 

 

Informace o události

  • Název události: Svátek 28. října "x2"
  • Datum: 25. 10. 2019 25. 10. 2019
  • Místo konání: České centrum Athény

Podobné události