České vánoční ozdoby na seznamu UNESCO

Skleněné foukané perličky z podkrkonošského města Poniklé, které zdobí naše vánoční stromečky již více než sto let, se staly 17. prosince 2020 sedmou českou položkou na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Již od roku 1902 se foukaným dutým perličkám věnuje rodinná dílna Rautis v Poniklé v Podkrkonoší, která se tomuto specifickému sklářskému řemeslu věnuje jako jediná na světě. Na počátku 20. století vyrábělo skleněné perličky až 400 výrobců. Řemeslo bylo ve vsi velmi rozšířeno a živilo celé rodiny. Korálky se vyvážely do celého světa k uplatnění v bižuterii a zdobení oděvů. V r. 1912 pak byl představen nový produkt: vánoční ozdoby ze skleněných korálků. 

V dnešní době společnost Rautis nabízí více než 20.000 vzorů. Nejpopulárnější jsou tradiční hvězdicové, jak tvrdí dnešní předseda představenstva společnosti Rautis Marek Kulhavý. 

Česká nominace na zařazení do seznamu UNESCO byla podána v r 2018. Tehdy neuspěla a do seznamu byl v tom roce zařazen modrotisk (společná nominace Česka, Slovenska, Německa, Rakouska a Maďarska).  Na seznamu je dále loutkářství, sokolnictví, jízdy králů, masopustní obchůzky a masky a slovácký verbuňk.

"Jsme strašně pyšní, hrdí na to, že na tom seznamu perlařina je. Je to velké uznání pro všechny řemeslníky, kteří se kolem té výroby točí, pro všechny perlaře, pro všechny montážníky, foukače a podle mě i pro celé Krkonoše," řekl ČTK Marek Kulhavý.

Jsme velmi rádi, že letošní dárky pro partnery Českých center po celém světě byly vybrány právě z dílny společnosti Rautis, hvězdicové vánoční ozdoby v barvách české státní vlajky. 

https://rautis.cz/en/


Mohlo by vás zajímat

2. 2. Články
Soutěž o Krtka má svého vítěze!

Soutěž o Krtka má svého vítěze!

Plyšový Krtek s červeným kulichem přinesl velkou radost do jedné řecké rodiny, která ho vyhrála prostřednictvím soutě...

3. 1. Články
Projekt

Projekt "CZECH GLOBAL"

Představujeme vám nový, ambiciózní projekt, který si klade za cíl propojit a stmelit všechny Čechy, potomky Čechů a p...

31. 12. Články
PF 2021

PF 2021

České centrum Athény přeje všem krásný a šťastný rok 2021! ...