Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Vladimír Škoda na hradě Bazaios

Všechny novinky

Vladimír Škoda na hradě Bazaios

Vladimír Škoda vytvořil na ostrově Naxos v rámci zahájení 18. ročníku letního festivalu instalaci, kterou sám označil za jeden z významných milníků své umělecké tvorby.

Je jedním z nejúspěšnějších českých výtvarných umělců žijících a tvořících v zahraničí, známý svými originálními pracemi vycházejícími ze základů matematiky a geometrie, inspirovanými samotným vesmírem a filosofií, že v přírodě převažují oblé tvary. Právě proto se ve svých sochařských dílech zaměřil na tvar koule, kterou dovedl až k dokonalosti.

Instalaci na Naxosu se silnou dvojsmyslnou symbolikou umístil v jedné z místností benátského hradu z přelomu 16. a 17.st, kde se ani jedna místnost nepodobá té druhé. Doplnila přehlídku děl jiných světově známých umělců vytvořených v předchozích letech, ale také pěti letošních tvůrců (Patrizio Bedon (ΙΤ), Casa Essenziera (ΙΤ/ΖΑ), Nikos Lagos (GR), Anaïs Lelièvre (FR), Sandor Zelenak (HU/JP)).

Po dobu trvání letního festivalu se na hradě uskuteční různé kulturní akce a navštíví ho řada místních obyvatel i turistů, kteří se prostřednictvím výstavy seznámí s umělci z různých koutů světa. Festival rozšiřuje rok po roku svou galerii a je místem setkání umělců, kteří se navzájem inspirují, vyměňují si názory, diskutují a navazují kontakty a přátelství.

Letošní výstava nese název „Ephemeral“. Vladimír Škoda vyjádřil ve své instalaci všechny myšlenky obsažené v tomto slově přímo dokonale. Pomíjivost času, hmoty, života samého, ale také svou současnou osobní životní situaci.

Tři kruhy vytvořené železnými zubatými obručemi. V prvním je šestihran velkých, skleněných vánočních baněk odrážejících jako zrcadlo okolní prostor i nás samotné. Ve druhém střepy. Nic netrvá věčně. Vidíme svůj roztříštěný obraz. Nejsme dokonalí. Ve třetím se vše v prach obrátí. Náš obraz zmizel, ale odrážející se světlo je nadějí, že nic nekončí. Nastane znovuzrození. Kruhy však vyjadřují také končící současnou fázi umělcovy tvorby. Symbolicky rozbíjí své koule na prach a hledá v jeho světelném odrazu nový směr. Jaký bude? Zatím neví. Nebude opakovat svá předchozí díla. Umělecká cesta vpřed se vytvoří sama tak, jako tomu bylo po každé v obdobných chvílích jeho života.  Sám je zvědav kam ho osud posune.