Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.1.2020 19:00 - 21:00

Projekce filmu "Můj strýček Archimedes"

České centrum Athény ve spolupráci s Řecko-českou komorou se sídlem v Athénách organizují promítání českého filmu "Můj strýček Archimédes" za přítomnosti režiséra Georgise Agathonikiadise s následnou debatou o natáčení, ale i historických faktech.

Film, který se při své premiéře v centru Athén v březnu 2019 setkal u řeckých diváků s nadšeným ohlasem, uvede České centrum již podruhé, tentokrát v multikulturních prostorách městské části Palaio Faliro. 

Otázka řecké diaspory v ČR je stále aktuální a dotýká se nemalé části řeckých rodin. Režisér dokázal ve svém filmu tuto tématiku pojmout způsobem nezvykle lehkým až humorným, a možná i díky tomu je přijímán všemi věkovými kategoriemi tak pozitivně. 

Po projekci si diváci budou mít příležitost popovídat s režisérem o jeho autobiografických vzpomínkách, jakož i o  událostech občanské války v Řecku, která vypukla na konci 40. let po skončení 2. světové války a způsobila migraci několika tisíců řeckých obyvatel do České republiky, ale i jiných komunistických zemí.

 

Hlavní hrdina Archimedes (O. Vetchý) je jedním z vojáků, kteří do Československa přijíždějí v první migrantské řecké vlně. Děj je vyprávěn očima dnes již dospělého chlapce Arise, synovce Archimeda, který vzpomíná, jak se útěkem z Řecka do tehdejšího Československa jeho strýci změnil život.

YouTube

Místo konání:

Terpsichoris 51 & Artemidos, P. Faliro,175 62, Athens

Datum:

15.1.2020 19:00 - 21:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala