Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.5.2020 - 30.6.2020

Překladatelé čtou "své" knihy

Dvě e-book knihy, které vyšly v řečtině v posledních letech, představí online jejich překladatelé čtením jejich oblíbeného úryvku, protože po autorech samotných knih je jejich role v propagaci české literatury neocenitelná a zároveň je to práce nelehká!

Požádali jsme překladatele, aby vybrali své oblíbené úryvky z těchto knih, které jako jediné v Řecku vyšly kromě tištěné podoby také jako E-BOOK, což je zejména v době omezeného vycházení z rámci koronavirových opatření, skvělá příležitost jak se s těmito knihami více seznámit.

1. Obsluhoval jsem anglického krále“, napsal Bohumil Hrabal již v roce 1971. V Řecku byla vydána až v roce 2017 s názvem „Υπηρέτησα τον Άγγλο βασιλιά». Knihu přeložila Soňa Dorňáková-Stamu.

 2. Žídkovské bohyně“ spisovatelky Kateřiny Tučkové, která je naspala v roce 2012, byla  pod řeckým titulem „Η θεές της Ζίτκοβα» vydána v roce  2019 v překladu Konstantinose Tsivose.

Videa budou uložena na Youtube Chanel Czech Centre Athens

PhDr. Soňa Dorňáková Stamu

 Narodila se na Moravě v České republice a vystudovala žurnalistiku na Karlově Univerzitě v Praze. Do r. 1989 pracovala v nakladatelství, v novinách a časopisech a začal překládat řeckou literaturu a divadelní hry. Po roce 1990 se usadila v Řecku, kde začala systematicky propagovat a překládat českou literaturu do řečtiny. Od té doby má na svém kontě desítky knih, literární díla klasických i současných významných českých spisovatelů, které představila řeckým čtenářům. Naopak do češtiny přeložila např. romány P. Matesiho. Je korespondentkou české a slovenské státní televize a rozhlasu v Řecku a píše pro řecké a české noviny. Vyučuje češtinu na Kapodistrian Univerzity v Athénách.


Z knihy Bohumila Hrabala čte Soňa Dorňáková Stamu: 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PhDr. Konstantinos Tsivos, Ph.D.

Působí v Ústavu řeckých a latinských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze jako doktor moderní historie. Specializuje se na současné řecké dějiny, řeckou komunitu v ČR a na reálie Řecka a Kypru. V rámci své výzkumné činnosti se věnuje občanské válce v Řecku a příchodu řeckých emigrantů do Československa, ale také současné krizi v Řecku. Vystudoval žurnalistiku v Praze (1987) a doktorát na Fakultě sociálních věd (2011). Jeho články a knihy byly vydány v řečtině, angličtině a češtině. Do řečtiny přeložil také díla známých českých spisovatelů.

 

Z knihy Kateřiny Tučkové čte Kostas Tsivos


Video budou uložena také na Youtube chanel Czech Centre Athens    

Místo konání:

Datum:

Od: 11.5.2020
Do: 30.6.2020

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala