Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.10.2020 - 31.12.2020

Koronapovídka "O strachu a lásce v době pandemie" - David Zábranský

První povídka, kterou "přispívá Řecko" do jedinečného literárního projektu Českých center, pocházející z pera spisovatele Davida Zábranského.

„Koronapovídky“ jsou jedním z řady síťových projektů ČC, jehož snahou je  propagovat české spisovatele jak v ČR, tak i za hranicemi. V této složité době si i oni zaslouží naši podporu, a my si můžete jejich povídkami zpestřit krátící se dny tohoto nešťastného roku. Třeba se právě jejich díla stanou opěrnou berlou pro Vaše duševní zdraví v následujících měsících.

ČC Athény oslovilo spisovatele žijící, částečně pobývající, či jinak spojené s Řeckem, aby nám napsali  korona-příběh dle svého „gusta“. Přinášíme koronapovídku Věry Klontzy-Jaklové a koronaglosu Davida Zábranského. Čtením Vás budou doprovázet humorné roušky výtvarného umělce Jířiho Slívy

DAVID ZÁBRANSKÝ

D. Zábranský (* 1977), původní profesí právník, provokativní novinář, spisovatel a dramatik. Za svou první knihu, vydanou v roce 2006, Slabost pro každou jinou pláž obdržel ocenění Magnesia Litera. Od té doby vydal řadu literárních a divadelních děl, jež se setkala s velice nadšenou, ale zároveň i s dosti brutální kritikou. Dá se tedy říct, že je opravdu umělec, dokáže-li takto rozvášnit kritiky a recenzenty. Je autorem několika románů (mimo jiné Martin Juhás čili Československo, Za Alpami a Logoz) a divadelních her (Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny, Konzervativec). Jeho poslední kniha s titulem Republika - Andrej byl otec i syn i premiér vychází z nedávných společenských a politických otřesů na Slovensku, které vyvolala vražda mladého novináře. Dává výpověď o dnešní politice a společnosti a zároveň také pojednává o významu roku 1989 pro region východní a střední Evropy.

Jak sám Zábranský popisuje ve své „nepovídce“, propadl kouzlu Řecka a obzvlášť Athén, v nichž se odehrává částečně také právě jeho romám Logoz. Pravidelně tam jezdí trávit ta hezčí roční období a hlavně psát. A stejně jako v lásce k druhému, přijímá chyby této zvláštní evropské metropole a státu, jež stále dokáží překvapit, v dobrém i ve zlém.

Strach a láska. Tak známé pojmy,  abstraktní a stále s námi. V kontextu koronaviru si s nimi pohrál i David Zábranský,  kterého ubíjí všudypřítomný mediální strach z koronaviru a zároveň jej naplňuje platonická láska k Řecku. 

                                   


 

 Koronapovídky budou v češtině v knižní podobě vydány v nejbližších měsících v νakladatelství Odeon.

V této chvíli je možné si povídku D. Zábranského přečíst v řecké verzi ZDE.  

Překlad povídky do řečtiny: Soňa Dorňáková Stamu  

Grafický design: MgA. Tomáš Starý  (behance.net/tomasstarydesign)

 

Místo konání:
Datum:

Od: 15.10.2020
Do: 31.12.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala