Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.10.2020 - 31.12.2020

Koronapovídka "Jak jsem neudělala kariéru" - Věra Klontza-Jaklová

Druhá ze série "Koronapovídek" napsaných speciálně pro literární projekt Českých center vybranými českými spisovateli se odehrává na sluncem zalité Krétě!

„Koronapovídky“ jsou jedním z řady síťových projektů ČC, jehož snahou je  propagovat české spisovatele jak v ČR, tak i za hranicemi. V této složité době si i oni zaslouží naši podporu, a my si můžete jejich povídkami zpestřit krátící se dny tohoto nešťastného roku. Třeba se právě jejich díla stanou opěrnou berlou pro Vaše duševní zdraví v následujících měsících.

ČC Athény oslovilo spisovatele žijící, částečně pobývající, či jinak spojené s Řeckem, aby nám napsali  korona-příběh dle svého „gusta“. Přinášíme koronapovídku Věry Klontzy-Jaklové a koronaglosu Davida Zábranského. Čtením Vás budou doprovázet humorné roušky výtvarného umělce Jířiho Slívy

 

VĚRA KLONTZA - JAKLOVÁ

Všudypřítomná historie rodného města Nymburka ji inspirovala ke studiu archeologie. Svou kariéru archeoložky započala v tamním vlastivědném muzeu, poté pokračovala v Národním muzeu, v americkém archeologickém institutu INSTAP-EC a momentálně působí na Ústavu Archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity v Brně, kde předává své znalosti studentům archeologie.

Věnuje se však také literární tvorbě i překladům umělecké řecké a české literatury. Svoje první pokusy publikovala v časopise Obrys-Kmen. Do řečtiny přeložila např. Čapkovy Bajky a podpovídky, Hrabalovy Postřižiny, do češtiny pak současné básníky J. Kakoulídise nebo T. Meletopoula. Je členem Unie českých spisovatelů. Její názory na literaturu a nepublikované překlady hlavně řeckých básní najdete na blogu http://astronautvmori.blogspot.com/.

Covid-19 si vybírá svou daň nejen na lidském zdraví, ale též na lidském duchu. Ze stále slunné Kréty Vám proto Věra Klontza-Jaklová posílá lék na Váš koronasplín. 

 


 


Koronapovídky budou v češtině v knižní podobě vydány v nejbližších měsících v nakladatelství Odeon.

V této chvíli je možné si povídku p. Klontzy přečíst v řecké verzi ZDE


 

Grafický design: MgA. Tomáš Starý  (behance.net/tomasstarydesign)

 

Místo konání:
Datum:

Od: 15.10.2020
Do: 31.12.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala