Program
7.12.2020 20:30
Online koncert Bohuslava Martinů v podání Zemlinského kvarteta

Premiéra doposud neznámé skladby B. Martinů, která se uskuteční v předvečer 130. výročí skladatelova narození v Lichtenštejnském paláci je současně výročním koncertem Institutu Bohuslava Martinů, kterým si připomneme 25 let jeho založení.
Live stream 7. prosince 2020 / 19:30
Zemlinského kvarteto - František Souček, Petr Střížek, Petr Holman, Vladimír Fortin
Koncert bude živě streamován na YouTube, FB a webových stránkách www.martinu.cz a FB Českého centra Athény. Na programu jsou díla Bohuslava Martinů a Viktora Kalabise.
Program:
Bohuslav Martinů: Smyčcové trio č.1, H 136, dílo nalezené teprve v r. 2005
Smyčcový kvartet č. 2, H 150, digitální premiéra nově objevené rané verze
Viktor Kalabis: Smyčcový kvartet č. 7, op. 76
BOHUSLAV MARTINŮ (1890 –1959) a NIKOS KAZANTZAKIS (1886-1957)
Přátelství a spolupráce těchto dvou významných tvůrců je málo známou součástí česko-řeckých vztahů. Slavný řecký spisovatel Nikos Kazantzakis žil v předválečném Československu ve vesnici Boží Dar v letech 1929-1931, kde od počátku svého pobytu navázal umělecký a osobní vztah s B.Martinů. Jejich spolupráce se zakládala na realizaci opery Řecké pašije na základě románu Kazantzakise „Kristus znovu ukřižovaný“.
Opera o čtyřech dějstvích byla představena nejlépe v opeře v Curychu na konci roku 2008. V roce 2005 byla však uvedena také v Soluni s dirigenty Christian von Gehrenem a George Vagianosem. Korespondence mezi oběma velikány byla zveřejněna knižně řeckým Muzeem N. Kazantzakise pod titulem „Kronika tvoření. O jejich přátelství byl natočen také vynikající dokument režiséra Giorgose Agathonikiadise s názvem „Dvě setkání Nikose Kazantzakise s Českou republikou“, ve kterém vystupuje také ředitel Institutu B. Marinů, Aleš Březina.
![]() |
Institut Bohuslava Martinů
Vědecká instituce zabývající se osobností a dílem Bohuslava Martinů založená za iniciace PhDr. Viktora Kalabise v r. 1993 Nadací B. Martinů. Za souborné vydání díla Bohuslava Martinů byl Institut nedávno oceněn prestižní Cenou předsedkyně Grantové agentury ČR za rok 2020 jako první nestátní nezisková organizace v oboru muzikologie. “Je to právě základní muzikologický výzkum, který zpřístupňuje jedinečné kulturní dědictví jednoho z nejvýznamnějších skladatelů české klasické hudby dalším generacím hudebních interpretů po celém světě.”, říká ředitel Institutu Aleš Březina.
Zemlinského kvarteto
Vítěz mezinárodní soutěže smyčcových kvartet v Bordeaux, laureát Pražského jara a mezinárodních soutěží v kanadském Banffu a v Londýně, zde také vítěz Ceny publika, držitel Ceny Českého spolku pro komorní hudbu 2005 a ceny Nadace Alexandra Zemlinského 2009 ve Vídni.
Repertoár kvarteta zahrnuje více než 200 děl předních českých i světových skladatelů. Pro francouzskou firmou Praga Digitals natočilo již sedmnáct titulů včetně kompletních smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka za něž získalo prestižní ocenění „Diapason d´Or“. Zemlinsky quartet uvedl v roce 2005 na Festivalu Bohuslava Martinů ve světové premiéře tehdy čerstvě objevené Smyčcové trio č.1.
![]() |
VÍCE INFORMACÍ
Institut B. Martinů: web: https://www.martinu.cz/cz Facebook: https://www.facebook.com/martinuofficial
Zemlinského kvarteto: web: http://www.zemlinskyquartet.cz/ Facebook: https://www.facebook.com/zemlinskyquartet
![]() |
Místo konání:
online - PrahaDatum:
7.12.2020 20:30