Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.11.2020 - 31.1.2021

Historie současného českého šperku

Jedinečná výstava 22 českých umělců představující průřez několika desetiletími české šperkařské tvorby bude po tři měsíce k vidění v athénském Muzeu šperků Lalaounis.

Rozvoj fenoménu moderního šperku nastal v Československu stejně jako jinde ve světě po 2. světové válce a již v pozdních 50. letech se mezinárodně etablovali někteří čeští a slovenští šperkaři. Ve výstavě jsou zastoupeny těmito jmény: Svatopluk Kasalý, Jaroslav Kodejš a Karel Vratislav Novák.

V 60. a 70. letech rozkvět oboru pomohl k řadě výstav autorům z této první generace šperkařů v Československu a jejich zastoupení v důležitých výstavách a následně muzejních sbírkách po Evropě i ve světě. Druhá generace se výrazněji dostávala ke slovu v 80. letech. Ve výstavě je silně zastoupena, a to jak umělci, kteří v 80. a 90. letech žili v New Yorku, jako Pavel Opočenský a Eva Eisler, či ve Vídni jako Petr Dvořák, tak i autory, kteří po celou dobu setrvali v Československu, jako Stanislava Grebeníčková, Markéta Šílená, Zdena Roztočilová a Vladimír Komňacký.

V současné době již plně působí generace třetí: Jiří Šibor, Petr Vogel, Karel Votipka, Lída Šikolová, Martin Pouzar a Jana Válková Střílková, a nastupuje generace čtvrtá: Markéta Šumová, Adéla Wiesenbergová, Oldřich Sládek, Martina Singerová, Kateřina Matěchová a Karla Olšáková.

Výstava dvaceti dvou autorů má ambici představit výrazné tvůrce napříč generacemi, ukázat různé přístupy ke šperku, který nevylučuje žádné technologie ani materiál – od skla, keramiky, kostí, drahých kovů a kamenů až po plast, hraje si se světlem, kontrasty materiálů, zabývá se kinetikou ve šperku a nevyhýbá se ani konceptuální poloze.

Kurátorka výstavy: Julie Bermann


 

      

 

Místo konání:

Kallisperi 12 & Karyatidon Str., Acropolis 11742, Athens

Datum:

Od: 4.11.2020
Do: 31.1.2021

Organizátor:


Připomenutí akce

dní předem