Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.6.2020 8:00 - 23.6.2020 13:00

Documentary Mondays #4 - Evangelium podle Brabence

Kniha rozhovorů novinářky Renaty Kalenské se členem skupiny Plastic People of the Universe Vratislavem Brabencem zachycovala nejen vzpomínky na undergroundovou éru, ale také autorčiny zážitky s touto svéráznou osobností.

Na nich staví filmové pokračování této publikace, které zachycuje další rozhovory Kalenské a Brabence – improvizovaná povídání odehrávající se na místech, jež pro Brabence a Kalenskou něco znamenají. Vzniklo tak pásmo nezávazného filozofování, sebeironických vtipů i poznámek o životě ptáků a přírodě jako takové. Záznamy povídání obou aktérů většinou snímané ruční kamerou jsou prokládány poetickými vsuvkami.

EVANGELIUM PODLE BRABENCE - ČR, 2014, 87΄, režie: Miroslav Janek 

Film bude k dispozici v pondělí 22 června od 7:00 do úterka do 12:00 zde: https://dafilms.com/film/9717-the-gospel-according-to-brabenec 

Společné sledování začne v pondělí v 19:00 a po něm bude následovat ve 20:30 diskuse s režisérem Miroslavem Jankem pod taktovkou Českého centra Bukurešť prostřednictvím ZOOMu. Registrace k diskusi zde:  https://www.eventbrite.com/e/the-gospel-according-to-brabenec-qa-with-director-miroslav-janek-tickets-109789445186 

Film je čtvrtým filmem z řady dokumentárních pondělků pořádaných Českými centry:  DOCU-MONDAYS online 

 VRATISLAV BRABENEC  

Český hudebník a literát, narozen 1943 v Praze, vystudoval evangelickou teologii na Komenského bohoslovecké fakultě v Praze. Je znám především z klasické sestavy hudební skupiny The Plastic People of the Universe, jíž byl a je členem od roku 1972. Je zásadním autorem mnoha textů skupiny, ale také např. autorem libreta k opeře. Roku 1976 byl spolu s ostatními členy PPU z politických důvodů zatčen a vězněn (tento rozsudek byl v roce 2003 zrušen Nejvyšším soudem), po propuštění podepsal Chartu 77. Roku 1982 byl Státní bezpečností donucen emigrovat do Kanady, kde se živil jako zahradní architekt. Z Kanady se vrátil roku 1997 a znovu se připojil ke skupině.

MF DNES o něm napsala: „Mimořádně charismatická osobnost, která s patosem starozákonního proroka a zároveň drsností "vykaleného" rockera ... deklamuje vlastní obvykle biblicky inspirované texty."  

Z filmu: "Jak to máš s tím štěstím? Cítíš se někdy šťastnej?", "Jak šťastnej, co to je? Slovo šťastnej se mi vůbec nelíbí. Šťastnej... tam bych dal rovnítko jako blbej. Mně nic jinýho nenapadá."

Filmy jsou v Řecku promítány prostřednictvím platformy Dafilm a ve spolupráci s řeckým festivalem dokumentárních filmů DocFest. 

 

  


zdroj: ČC, wikipedia, Dafilm


Místo konání:
online
Datum:

Od: 22.6.2020 8:00
Do: 23.6.2020 13:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala