Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.9.2020 0:00 - 27.9.2020 0:00

Česká republika je čestnou zemí festivalu ANIMASYROS 2020

Program letošního, třináctého ročníku největšího festivalu animovaných filmů v Řecku konaného ve dnech 23.-27. 9. obohatí česká kinematografie prezentací tvorby posledních pěti let a ČR bude zastoupena také v odborné porotě festivalu!

Filmy z celého světa, „oscarové“ filmy a filmy oceněné na nejvýznamnějších světových festivalech, které budou mít svou premiéru v Řecku,  byly vybírány z více než 3 000 přihlášených filmů ze 100 zemí, aby se utkaly v pěti soutěžních kategoriích (mezinárodní, studentská, televizních filmů, řeckých filmů, #ThisisEU - Evropské hodnoty) nebo byly zařazeny do tematických panoramat (Mezinárodní panorama, Animapride, projekce speciálních celovečerní filmy, dětské filmy K.ID.S. a speciální projekce filmů členů poroty.) 

Čestnou zemí 13. ročníku je Česká republika se svou bohatou animační produkcí. Ve spolupráci s Českým centrem v Athénách budou představeny dva programy současných animovaných filmů připravené oddělením animace pražské FAMU a mezinárodním festivalem animovaných filmů Anifilm. Cílem projekcí je ukázat rozsah a kvalitu moderní české animované tvorby, jakožto i úroveň kinematografického vzdělání v ČR.  

 
«Phygital» edition

Το Animasyros φέτος υιοθετεί μία νέα μορφή, αυτή του “Phygital” (physical και digital προβολές). Το πλούσιο πρόγραμμα θα προβληθεί σε φυσικούς εξωτερικούς χώρους, αλλά παράλληλα, το σημαντικότερο μέρος του φεστιβάλ θα υπάρχει και σε live streaming, δίνοντας την αίσθηση στους λάτρεις του animation από οποιοδήποτε σημείο της γης, ότι παρακολουθεί το Animasyros13 την ώρα που αυτό συμβαίνει φυσικά. 

Letos se festival představí v novém formátu: „Phygital“ (fyzické a digitální projekce). Program bude promítán jak v letních kinech na ostrově Syros, tak prostřednictvím online platformy, což dá milovníkům animace z celého světa příležitost sledovat jej současně v živém čase.

Pozvání stát se členem odborné poroty festivalu přijal český filmový producent Martin Vandas. 

 

Mgr., MgA. Martin Vandas

Absolvent FAMU – obor Filmová produkce a FF UK obor Filmová věda.

Je členem Evropské filmové akademie, zakládající člen Asociace animovaného filmu ASAF (prezidentem 2013 – 2016), expertem českého Státního fondu kinematografie a slovenského Audiovizuálního fondu, pedagog katedry Animace pražské FAMU, člen představenstva APA a pravidelně se zapojuje do aktivit mezinárodní  platformy CEE Animation na podporu animačního průmyslu ve střední a východní Evropě.

Producent celovečerníchanimovaných i hraných filmů v  produkční společnosti MAUR film, která stojí např. za úspěšnou trilogií Fimfárum a řadou dalších, které sbíraly a sbírají ceny na festivalech po celém světě.

Od roku 2014 natáčí řadu animovaných filmů popularizujících vědu pro Akademii věd ČR „NEZkreslená věda“. Bylo již natočeno 30 epizod a počet zhlédnutí se blíží jednomu milionu!

Poslední animovaný snímek Dcera získal vedle řady dalších ocenění studentského Oscara i nominaci na cenu AMPAS.

Otec 3 dcer, běžec a sběratel filmových plakátů…


České filmy, které se budou účastnit festivalu Animasyros jsou:

STUDENTSKÉ FILMY, SOUTĚŽ             ·    Daughter (Daria Kashcheeva, CZ, 2019, 14’50”) 

                                                                  ·    Leaf (Aliona Baranova, CZ, 2020, 5’40”) 

MEZINÁRODNÍ PANORAMA:                 ·    Washing Machine (Alexandra Májová, CZ, 2020, 5’02”) 

VÝBĚR FILMŮ MEZINÁRODNÍHO FESTIVALU ANIFILM: 

 ·    Advertising The Earth Radio – Stephen P. Mcgreevy’s Vlf Cut-Outs (Zbyšek Semelka, CZ, 2019, 06’00”) 

·    Barbora Poláková’ Krosna (Kosuke Sugimoto, CZ, 2017, 05’00”) 

·    Chase (Michaela Režová, CZ, 2017, 12’00”) 

·    Cloudy (Filip Diviak & Zuzana Čupová, CZ, 2018, 05’00”) 

·    Morning (Vojtěch Domlátil, CZ, 2019, 04’00”) 

·    Retired (Vojtěch Domlátil, CZ, 2020, 03’00”) 

·    Shabazz Palaces: Gorgeous Sleeper Cell (Mikuláš Suchý & Vojtěch Kočí, CZ, 2018, 02’00”) 

·    Somewhere (Paul Muresan, CZ, 2018, 09’00”) 

·    Walking And Running (Vít Pancíř, CZ, 2018, 09’00”) 

VÝBĚR FILMŮ FAMU: 

·    Apart (Diana Cam Van Nguyen, CZ, 2018, 10’00”) 

·    Bloody Fairy Tales (Tereza Kovandová, CZ, 2018, 8’00”) 

·    Borderlines (Hana Nováková, CZ, 2015, 5’00”) 

·    Fishermen (Bára Anna Stejskalová, CZ, 2016, 10’12”) 

·    Fruits Of Clouds (Kateřina Karhánková, CZ, 2017, 10’29”) 

·    Happy End (Jan Saska, CZ, 2015, 5’43”) 

·    Sh_T Happens (David Štumpf & Michaela Mihályi, CZ, 2019, 13’08”) 

·    The Little One (Diana Cam Van Nguyen, CZ, 2017, 10’00”) 

·    The More I Know (Marek Náprstek, CZ, 2015, 7’00”) 

·    Way Of Sylvie (Verica Pospíšilová Kordić, CZ, 2019, 12’24”) 

SPECIÁLNÍ PROJEKCE

 ·    Noctuelle (Martin A. Petrlíček, CZ, 2019, 10’12”) 

·    The Pit (Markéta Kubátová Smolíková, CZ, 2019, 8’53”) 

·    Wild Beasts (Marta Prokopová & Michal Blaško, CZ, 2019, 9’00”) 

VÝBĚR FILMŮ ATHNÉNSKÉHO MEZINÁRODNÍHO FESTIVALU DĚTSKÉHO FILMU ATHICFF:

·    The Kite (Martin Smatana, CZ, 2019, 13’10”) 

·    Wolf Paths (Noemi Valentiny & Vojtech Dockal, CZ, 2018, 10’00’‘) 


 




 

Místo konání:
Syros
Datum:

Od: 23.9.2020 0:00
Do: 27.9.2020 0:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala