Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Předávání hlavních cen DocFest festivalu 2019

13. ročník festivalu dokumentárních filmů Docfest byl zakončen v neděli 24. listopadu ceremoniálem, který se konal v Amfiteátru Megaronu města Chalkidiki nacházející se asi 80 km severně od Athén v oblasti Evvoia.

Večera se zúčastnila starostka města p. Elena Vaka, představitelé regionu, kinematografisté, filmoví historici, výtvarní umělci, spisovatelé, zástupci ambasád a další.

Celkem bylo uděleno 13 cen a 7 vyznamenání snímkům, které vynikly svou filmovou dokonalostí a vysokou estetickou úrovní.

České centrum v Athénách mělo tu čest nejen účastnit se ceremoniálu, ale také udělit jendnu z hlavních cen, konkrétně 2. cenu v kategorii krátkého dokumentárního filmu za snímek „Balsam“ od režisérky Efi Sialevri. (1. cenu obdržel režisér George Danopoulos za svůj krátký film „Rita“).

1. cena za nejlepší celovečerní dokument byla také ženskou záležitostí. Velkým vítězem večera se tak stala režisérka Marianna Economou se svým filmem „When Tomatoes Met Wagner“. 

České centrum mělo možnost seznámit se s organizátory festivalu, se členy poroty, která byla sestavena z předních filmových odborníků Řecka, a zahájit dialog o aktivnější účasti českých dokumentárních filmů na příštím ročníku festivalu na podzim roku 2020.