Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

CzechImage - ČR očima řeckých studentů

V pátek 15. listopadu se v athénské galerii Trii Hub Art uskutečnilo otevření výstavy a zároveň vyhlášení vítězů soutěže projektu CZECH IMAGE realizovaného Českými centry v evropských i neevropských městech ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

Studenti ze čtyř řeckých uměleckých škol, státních i soukromých, dostali za úkol vytvořit libovolnou technikou plakát, kterým by nejlépe vyjádřili co jim přijde na mysl při slovech Česká republika. Celkem 11 studentů, mladých výtvarníků a designérů, vytvořilo 15 uměleckých děl, kterými se přihlásili do soutěže. Porota složená ze zástupců Západočeské univerzity, ČC, zúčastněných uměleckých škol, ale i řeckých a českých výtvarníků či české diplomacie, vybrala vítěze.

Večer úvodním slovem zahájila ředitelka ČCA Lucie Kuligová, která přivítala přítomné hosty a účastníky soutěže. Vysvětlila, co stojí za celým projektem CZECH IMAGE a podala rovněž informace o aktivitách Českého centra Athény. Slova se rovněž ujal český velvyslanec v Athénách Jan Bondy, jenž ve své řeči pozitivně uvítal uspořádání této akce a existenci samotného projektu CZECHIMAGE.

Všechny přihlášené plakáty byly podle porotců vydařené, ale zejména v případě jediných dvou mužských soutěžících bylo bodové hodnocení téměř vyrovnané. Zatímco Stavros Paneras oslovil porotu nakreslením české vlajky perforované mapou Prahy, další z účastníků, Georgios Nektarios Koulouris,  který přispěl do soutěže dokonce čtyřmi plakáty, zaujal hlavně tím s názvem „Timeless place“ znázorňujícím moderním způsobem staroměstský orloj. Na jiném z plakátů pak vyjádřil například svůj dětských sen navštívit ČR, jelikož vyrostl na řeckém ostrově, kterému dominuje hrad a ptával se jako malý, zda existují hrady i jinde.  Česká republika je pro něj království hradů. Výkon obou chlapců byl vskutku vyrovnaný, a proto pojedou do Česka oba. Kromě Prahy navštíví také zmíněnou plzeňskou univerzitu. 

Účast na inauguraci ze strany návštěvníků byla hojná. Na výstavu dorazilo mnoho zajímavých hostů včetně prorektora athénské prestižní School of Fine Arts, jejíž studenti se také přihlásili do soutěže. Mimo další spolupráce s ČCA vyslovil také zájem o zprostředkování bližšího kontaktu s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze (UMPRUM), kterou by rád navštívil či pozval jejího rektora do Athén.

Navázání nových vztahů mezi uměleckými institucemi obou zemí jsou jedním z hlavních pozitivních výsledků kulturních akcí jako byla tato páteční výstava. ČCA bude nápomocno v uskutečnění všech plánů a bude pokračovat ve spolupráci se všemi školami na dalších obdobných projektech.

Kromě letošních prací řeckých studentů byly vystaveny i plakáty loňských výherců z jiných zemí a jelikož CzechImage projekt byl vytvořen ke 100 letům vzniku Československa, v prostorách galerie byla umístěna také výstava „Československá státnost 1918“ obeznamující návštěvníky s milníky i osobnostmi české historie.