Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Klavírista Jiří Pazour na ostrově Rhodos

„Kouzelné noci hudby v Paláci Velmistra rytířů Rhodosu“ se konaly již 12. rokem. V rámci Mezinárodního hudebního festivalu Rhodos 2019 zde vystoupil český klavírista, skladatel, improvizátor a profesor hudby Jiří Pazour.

Jeho klavírní koncert slavnostně zahájil letošní ročník festivalu 28. října, v den kdy Řecko, stejně tak jako Česká republika, slaví svůj státní svátek. Každým rokem se ho účastní známí umělci, orchestry a hudební skupiny z Řecka i ze zahraničí se zaměřením především na klasickou hudbu a operu. 

Festival je od r. 2007 vyhlášený svou vysokou kulturní úrovní.  Propaguje kulturní turistiku, historické památky a kulturní dědictví ostrova.  Koná se na hradě, který je zařazen mezi památky UNESCO.

Jiří Pazour absolvoval Konzervatoř a Akademii muzických umění v Praze. Jeho koncertní činnost je zaměřena převážně na klavírní improvizaci a v tomto duchu představil na festivalu program složený ze slavných filmových melodií v jeho vlastních klavírních proměnách a ve druhé části koncertu pak zazněly  hudební skladby na přání z publika. 

V pauze diváci napsali na lístečky jakou skladbu by chtěli slyšet, jaký pocit hudebně ztvárnit či nakreslili pouze noty, které měly být základem na místě vytvořené improvizace. Z nich si Jiří Pazour vybral ty, které se opakovaly a byly tedy přáním několika diváků či ty, které byly velice zajímavé. Posluchači byli nadšeni zejména při poslechu těch svých přání, které byly ztvárněny ve formě, kterou nikdy neslyšeli. Bouřlivý potlesk ve stoje na konci koncertu byl důkazem klavíristova umění.

Koncertu se zúčastnili představitelé města, místní obyvatelé, turisté, ale také např. honorární konzul ČR na Rhodosu p. Markopoulos s manželkou a zaměstnankyněmi konzulátu a další. Ředitelka festivalu p. Serdari zahájila slavnostní večer, předala slovo starostovi ostrova a ředitelce ČCA, která obeznámila diváky s důležitostí tohoto dne pro ČR, dne, kdy si připomínáme vznik Československa.  

ČCA s radostí zařadí tento hudební festival mezi své stálé spolupráce a bude se příštích ročníků účastnit prezentací dalších umělců české hudební scény.