Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Premiéra filmu "Můj strýček Archimedes" v Athénách

Všechny novinky

Premiéra filmu "Můj strýček Archimedes" v Athénách

V neděli 10.3.2019 uspořádalo České centrum Athény premiérovou řeckou projekci českého filmu režiséra G. Agathonikiadise „Můj strýček Archimédes“ v kině IDEAL, jednom z historických kin v centru Athén, které otevřelo své dveře veřejnosti již v r.1920.

Film vyprávějící příběh řeckého partyzána přicházejícího na konci 40. let minulého století do Československa, aby zde našel azyl po prohrané řecké občanské válce a svůj nový domov, je založen na autobiografických vzpomínkách režiséra a scénáristy G. Agathonikiadise, který byl promítání přítomen. Před samotnou projekcí ředitelka Českého centra  L.Kuligová seznámila návštěvníky, čítající na 250 účastníků, s jeho životními osudy, s jeho filmovou i divadelní tvorbou a z rukou Velvyslance ČR v Athénách J. Bondyho převzal ocenění za své celoživotní dílo a přispění k podpoře česko-řeckých vztahů.

I přes vážnost tématu dokázal režisér natočit film s lehkým, až humorným nádechem a reakce publika během projekce svědčily o tom, že je velice blízký řecké mentalitě, hovoří jim do duše, má schopnost mnoho připomenout těm starším a mnoho naučit těm mladším. Vřelý potlesk na konci filmu jen potvrdil jeho veliký úspěch.

V neformální besedě s režisérem, která promítání následovala, někteří z návštěvníků dojatě vyprávěli o svých rodičích, prarodičích, přátelích a známých, jejichž osudy byly podobně poznamenány občanskou válkou a bylo zřejmé, že se zvláště dotkl těch, kteří sami strávili část života v ČR nebo zde dodnes mají své rodiny a příbuzné.  

O film vyjádřili zájem zúčastnění odborníci z filmové i kulturní oblasti a České centrum bude ve spolupráci s režisérem a Českou televizí prostředníkem při jeho dalších projekcích v Athénách i mimo ně.