Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

#MASKS4ALL

Všechny novinky

#MASKS4ALL

Nošení masek ve veřejných prostorech je v ČR, na rozdíl od řady jiných států, včetně Řecka, povinné. Dle odborníků nás masky chrání jen částečně, ale jsou velmi účinné pro zpomalení šíření viru v populaci.

 

Pandemie koronaviru vyvolala ve všech zemích zvýšenou potřebu ochranných masek a respirátorů zachraňujících život. Státy často jen s obtížemi uspokojují své potřeby a vědci najít alternativy. 

Tým českých vědců se zapojil do boje s COVID-19 a vyvinul pod označením “CIIRC RP95” zcela nový prototyp ochranné polomasky, který lze vytisknout na 3D tiskárnách (MultiJet Fusion) nebo vyrobit infuzní technologií kdekoli na světě.
CIIRC RP95-3D je individuální ochranná polomaska, opakovaně použitelná, s externím vyměnitelným filtrem P3.
Výzkumný tým CIIRC ČVUT vyvinul a získal certifikaci na prototyp tohoto pokročilého respirátoru dle normy EN 140 během jediného týdne.

https://www.ciirc.cvut.cz/covid-2/


https://www.radio.cz/en/section/curraffrs/czech-researchers-develop-top-grade-respirator-for-3d-printing?fbclid=IwAR0FfqOXLlpABSvKrfB3ZxzpCNroWQs95ixDozQhJpCVL3rE772O7cqMhuM


Petr Ludwig & Tým expertů ve společnosti COVID-CZECHIA: KLÍČOVÝ ARGUMENT PRO POUŽÍVÁNÍ DOMÁCÍCH MASEK:

Domácí masky jsou v rámci individuální ochrany účinné jen částečně, ale jsou nezbytné pro zpomalení šíření viru v populaci. Hlavním výsledkem našich studií bylo to, že zastaví kolem 95–100 % virů, které lidé vydávají dechem, kýcháním a kašlem. Lidé jsou nejvíce nakažliví první dny bez příznaků, proto potřebujeme masky pro všechny.

Hypotézu jsme úspěšně otestovali na dvou hlavních technických univerzitách a je vysoce doporučen týmem odborníků COVID CZECHIA pod vedením prezidenta ČVUT v Praze.

Tým se skládá z virologa, epidemiologa, lékařů se specializací na ochranu obyvatelstva, chemiků a fyziků se specializací na filtraci. Tato skupina je poradní expertní skupinou pro českou vládu v Praze. Nyní je povinné nosit masky v celé zemi.

 Sdílejte a pomozte šířit klíčovou zprávu, která může zachránit životy a zpomalit pandemii.

 „Já chráním tebe, ty chráníš mě.“die vědců z University of Cambridge o účinnosti masek:

https://www.cambridge.org/core/journals/disaster-medicine-and-public-health-preparedness/article/testing-the-efficacy-of-homemade-masks-would-they-protect-in-an-influenza-pandemic/0921A05A69A9419C862FA2F35F819D55