Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Film "Všechno bude" v Athénách

Všechny novinky

Film "Všechno bude" v Athénách

Promítání českého filmu „Všechno bude“ (Winter flies) v rámci projektu "Critic‘s eye" proběhlo v pátek 3. května 2019 v řeckém národním filmovém archivu (Greek Film Archive).

Večer pořádala vzdělávací společnost To Mellon ve spolupráci s Českým centrem v Athénách. Film „Všechno bude“ slovinského režiséra Olmo Omerzu představoval oficiální český návrh na cenu Oskara v kategorii cizojazyčných filmů. Získal hlavní cenu za režii na 53. ročníku MFF v Karlových Varech, v soutěži Český lev 2018 film vyhrál celkem v šesti kategoriích včetně nejlepší režie a scénáře a stal se Filmem roku 2018.

Road-trip film vypráví příběh dvou mladých chlapců, příběh o silném přátelství a neúnavné touze něco zažít, i když přesně nevíme, co. Film se dotkl publika nevinností jeho protagonistů, spontánností mládí a pokusil se vybarvit psychický svět citlivého věku mezi dítětem a dospělostí.

V rámci večera byl promítnut také film "Dům těch druhých" od Russudana Glurjidzeho - nejlepší gruzijský film roku 2016.

Plný sál filmového archivu potvrdil, že cinefilové vyhledávají dobré evropské produkce, které, i přes úspěch ve svých zemích, nebyly v Řecku zařazeny do distribuce. Filmy obecenstvu představili filmoví kritici spolupracující s časopisem Filmy.gr, Paris Mnimatidis a Dimitris Konstantinou-Hautecoeur .

Zvláště Dimitris Konstantinou, který studoval na pražské FAMU a měl možnost seznámit se s českou mentalitou, film výborně uvedl svým mnohostranným pohledem na děj, prostředí i hlavní hrdiny.

Výběr filmů do projektu “Critic’s eye” vychází z těch, které byly oceněny Mezinárodní federací filmových kritiků (FIPRESCI) a bude se konat třikrát v roce. Letošní ročník byl podpořen také Velvyslanectvím Slovinské republiky v Athénách, řeckým filmovým archivem, časopisem Cinemad a Filmy.gr a byl zveřejněn ve státní televizi ERT, v rádiu Kosmos, časopise Athinorama, Athens Voice a na filmových webových stránkách Flix.gr.