Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23 Σεπ 2020 12:00 π.μ. - 27 Σεπ 2020 12:00 π.μ.

Τσεχία - η τιμώμενη χώρα στο φεστιβάλ ANIMASYROS 2020

Για 13η συνεχή χρονιά, το μεγαλύτερο φεστιβάλ Animation της Ελλάδος θα παρουσιάσει πλούσιες θεματικές και διεθνείς συνεργασίες στις 23 - 27 Σεπτεμβρίου 2020 στη Σύρο με τιμώμενη χώρα την Τσεχία!

Ταινίες από όλο τον κόσμο, ταινίες «oσκαρικές», βραβευμένες στα σημαντικότερα φεστιβάλ παγκοσμίως που θα κάνουν την πρεμιέρα τους στην Ελλάδα διεκδικώντας τα βραβεία του Animasyros 13!  Έχοντας λάβει περισσότερες από 3.000 ταινίες από 100 χώρες, το πρόγραμμα του Φεστιβάλ διαμορφώνεται από πέντε διαγωνιστικά τμήματαΔιεθνές Διαγωνιστικό, Φοιτητικό Διαγωνιστικό, Τηλεοπτικές & Κατά Παραγγελία ταινίες, Ελληνόφωνη Ταινία, #ThisisEU – Ευρωπαϊκές Αξίες, και μία σειρά θεματικών πανοραμάτων εκτός διαγωνιστικού: Διεθνές Πανόραμα, Animapride, ειδικές προβολές ταινιών μεγάλου μήκους, ταινίες για τα παιδιά K.ID.S., ειδικές προβολές ταινιών των μελών της κριτικής επιτροπής. 

Η τιμώμενη χώρα της 13ης διοργάνωσης είναι η Τσεχική Δημοκρατία με την πλούσια σκηνή animation της. Σε συνεργασία με το Τσεχικό Κέντρο Αθήνας θα παρουσιαστούν δύο προγράμματα σύγχρονων ταινιών animation που επιμελήθηκαν το τμήμα animation της περίφημης Σχολής Κινηματογραφίας της Πράγας - Famu και το Διεθνές Φεστιβάλ Αnimation της Τσεχίας - Anifilm. Η προβολές αποσκοπούν στο να δείξουν το φάσμα της σύγχρονης σκηνής animation της Τσεχίας.

 
«Phygital» edition

Το Animasyros φέτος υιοθετεί μία νέα μορφή, αυτή του “Phygital” (physical και digital προβολές). Το πλούσιο πρόγραμμα θα προβληθεί σε φυσικούς εξωτερικούς χώρους, αλλά παράλληλα, το σημαντικότερο μέρος του φεστιβάλ θα υπάρχει και σε live streaming, δίνοντας την αίσθηση στους λάτρεις του animation από οποιοδήποτε σημείο της γης, ότι παρακολουθεί το Animasyros13 την ώρα που αυτό συμβαίνει φυσικά. 

Μέλος της κριτικής επιτροπής του φεστιβάλ είναι κορυφαίος Τσέχος παραγωγός ταινιών, ο Martin Vandas.


Mgr., MgA. Martin Vandas

Απόφοιτος της Σχολής Κινηματογραφίας FAMU - τμήμα Παραγωγή ταινιών και του Πανεπιστημίου του Καρόλου -τμήμα Κινηματογραφική Επιστήμη.

Μέλος της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου, ιδρυτικό μέλος του Animated Film Association ASAF, ειδικός συνεργάτης του τσεχικού Εθνικού Αρχείου Κινηματογραφίας και του Σλοβακικού Οπτικοακουστικού Ιδρύματος, καθηγητής του Τμήματος Animation της FAMU, με ενεργή δράση μέσω της διεθνής πλατφόρμας CEE Animation στην υποστήριξη της βιομηχανίας κινουμένων σχεδίων στην Κεντρική και Ανατολική Ευρώπη. 

Ως παραγωγός ταινιών κινουμένων σχεδίων μέσω της εταιρείας του MAUR film είναι πίσω από πολλές ταινίες που έχουν συλλέξει και συλλέγουν βραβεία σε φεστιβάλ σε όλο τον κόσμο.

Από το 2014, κάνει μια σειρά από ταινίες κινουμένων σχεδίων για την Ακαδημία Επιστημών της Τσεχίας "Undistorted Science", που διαδίδουν την επιστήμη μέσα από 30 επεισόδια τα οποία άγγιξαν το ένα εκατομμύριο προβολές!

Η τελευταία του ταινία κινουμένων σχεδίων "Daughter" της φοιτήτριας FAMU Daria Kashcheeva έλαβε φέτος το Φοιτητικό Όσκαρ και ήταν υποψηφιότητα για το βραβείο AMPAS.


Οι Τσεχικές ταινίες που θα προβληθούν φέτος θα είναι πολλές, προσεκτικά επιλεγμένες, αντιπροσωπευτικές του υψηλού επιπέδου την κινηματογραφικής εκπαίδευσης και παραγωγής της χώρας. Αναλυτικά: 


ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ     ·    Daughter (Daria Kashcheeva, CZ, 2019, 14’50”) 

                                                                ·    Leaf (Aliona Baranova, CZ, 2020, 5’40”) 

ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ:                         ·    Washing Machine (Alexandra Májová, CZ, 2020, 5’02”) 

ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΑΙΝΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ANIMATION ANIFILM

·    Advertising The Earth Radio – Stephen P. Mcgreevy’s Vlf Cut-Outs (Zbyšek Semelka, CZ, 2019, 06’00”) 

·    Barbora Poláková’ Krosna (Kosuke Sugimoto, CZ, 2017, 05’00”) 

·    Chase (Michaela Režová, CZ, 2017, 12’00”) 

·    Cloudy (Filip Diviak & Zuzana Čupová, CZ, 2018, 05’00”) 

·    Morning (Vojtěch Domlátil, CZ, 2019, 04’00”) 

·    Retired (Vojtěch Domlátil, CZ, 2020, 03’00”) 

·    Shabazz Palaces: Gorgeous Sleeper Cell (Mikuláš Suchý & Vojtěch Kočí, CZ, 2018, 02’00”) 

·    Somewhere (Paul Muresan, CZ, 2018, 09’00”) 

·    Walking And Running (Vít Pancíř, CZ, 2018, 09’00”) 

ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΑΙΝΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΑΣ FAMU 

·    Apart (Diana Cam Van Nguyen, CZ, 2018, 10’00”) 

·    Bloody Fairy Tales (Tereza Kovandová, CZ, 2018, 8’00”) 

·    Borderlines (Hana Nováková, CZ, 2015, 5’00”) 

·    Fishermen (Bára Anna Stejskalová, CZ, 2016, 10’12”) 

·    Fruits Of Clouds (Kateřina Karhánková, CZ, 2017, 10’29”) 

·    Happy End (Jan Saska, CZ, 2015, 5’43”) 

·    Sh_T Happens (David Štumpf & Michaela Mihályi, CZ, 2019, 13’08”) 

·    The Little One (Diana Cam Van Nguyen, CZ, 2017, 10’00”) 

·    The More I Know (Marek Náprstek, CZ, 2015, 7’00”) 

·    Way Of Sylvie (Verica Pospíšilová Kordić, CZ, 2019, 12’24”) 

ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

·    Noctuelle (Martin A. Petrlíček, CZ, 2019, 10’12”) 

·    The Pit (Markéta Kubátová Smolíková, CZ, 2019, 8’53”) 

·    Wild Beasts (Marta Prokopová & Michal Blaško, CZ, 2019, 9’00”) 

ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΑΙΝΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ATHENS’ INTERNATIONAL CHILDRENS FILM FESTIVAL

·    The Kite (Martin Smatana, CZ, 2019, 13’10”) 

·    Wolf Paths (Noemi Valentiny & Vojtech Dockal, CZ, 2018, 10’00’‘) 


 




 

Τόπος διεξαγωγής:
Syros
Datum:

Από: 23 Σεπ 2020 12:00 π.μ.
Ως: 27 Σεπ 2020 12:00 π.μ.

Διοργανωτής εκδήλωσης:

České centrum je spoluorganizátor akce


Υπενθύμιση εκδήλωσης
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala