Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Czech Innovation Expo na Athens Science Festival

Všechny novinky

Czech Innovation Expo na Athens Science Festival

V rámci největšího řeckého vědeckého festivalu konaného ve dnech 3.-7.4.2019 zhlédlo českou výstavu přes 20 000 návštěvníků. CIE byla umístěna v centrálních prostorách staré athénské plynárny, vzácné průmyslové památky, která byla přeměněna na nejživější multikulturní centrum v Athénách zvané Technopoli a byla jednoznačně highlightem letošního ročníku.

Během pracovních dnů výstavu navštívila řada škol prvního, druhého i třetího stupně a zejména děti základních škol se na ni přišly podívat v sobotu a v neděli znovu i se svými rodiči, aby jim ukázaly „pohybující se obrázky“ a ještě jednou trpělivě vyčkaly v řadě na VR stanici. V odpoledních hodinách  a o víkendu výstavu zaplavila vlna hostů a tisíce Řeků se dozvěděli spoustu informací o České republice, o našich vědcích, bývalých i současných, o jejich vynálezech, o světově známých českých značkách jako jsou např. Škoda, Jawa, Tatra, Koh-i-noor nebo Baťa, ale také o současných kultovních značkách a nových českých společnostech, jejichž úspěch je založen na inovacích a využití moderních technologií,  jako např. Awast, Kiwi a další.

Ιnovativní nebyl pouze obsah výstavy, ale její samotné ztvárnění. Abstraktní černé symboly na bílých stěnách a na exportních bednách, které připomínaly „hieroglyfy“, přetvářely chytré aplikace v telefonech nebo tabletech před očima návštěvníků na pohybující se a zvukové obrázky poskytující detailní informace o fascinujícím českém vědeckém světě. 

Výstava naplno využívá možností rozšířené reality (AR) její nedílnou součástí byla také VR stanice, kde měli návštěvníci po nasazení brýlí pro virtuální realitu možnost vstoupit do několika prostorů spojených právě s českými vynálezci či průmyslníky. Při své prohlídce expozice si je vyzkoušel také český velvyslanec Jan Bondy a potvrdil, že výstava dokazuje světu, že můžeme být právem hrdi na přínos našeho národa vědecké i průmyslové oblasti.

Výstavu navštívil, kromě jiných důležitých osobností veřejného, politického i vědeckého světa, například také americký velvyslanec v Řecku p. Geoffrey R. Pyatt byl zvláště překvapen, tak jako většina dalších návštěvníků ASF, původem kontaktních čoček či slova „robot“, rychlostí „Slovenské střely“, lékařem, který provedl první transplantaci tváře, nejvyšším výtahem na světě či 3D tiskárnou, českými úspěchy v nanotechnologii atd., ale i samotnou inovativní prezentací výstavy. Jeho doprovodem při prohlídce byl známý americký astronaut Clayton Anderson, 457. kosmonaut ve vesmíru, který obdivoval zejména českého vynálezce Ludvíka Otčenáška, průkopníka kosmonautiky zapsaného v síni slávy USA, ale byl informován také o Vladimíru Remkovi, který jako 87. kosmonaut světa byl prvním z jiné země než Sovětského svazu nebo USA. I v jejich očích ČR stoupla o stupeň výše a s obdivem opakovali, že tak malá země dala světu za posledních 100 let tak mnoho.