Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

30. ročník Mezinárodního festivalu spisovatelů Praha a předání Ceny Spirose Vergose za svobodu projevu

Všechny novinky

30. ročník Mezinárodního festivalu spisovatelů Praha a předání Ceny Spirose Vergose za svobodu projevu

Ve čtvrtek 8.10.2020 byl oficiálně zahájen 30. ročník Mezinárodního festivalu spisovatelů Praha. Jedná se o literárně-kulturní festival konající se v Praze, během kterého se vždy představují domácí i mezinárodní spisovatelé. Program je tvořen debatami, autorským čteními, promítáním filmů nebo hudebními a divadelními představeními.

Na festivalu dochází k předávání několika ocenění, například Ceny rytíř kultury za filantropii a další. Nejdůležitějším oceněním však je „Cena Spirose Vergose za svobodu projevu“, kterou festival předává již od roku 2008. Její vítěz získává sošku jezerní panny od akademického sochaře Olbrama Zoubka. Jsou jí oceněni autoři, kteří se svou tvorbou a občanským postojem aktivně zasazují o prosazování a dodržování lidských práv a demokratických principů ve společnosti. Cena je pojmenována po řeckém básníkovi, diplomatovi a řediteli mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha, Spirosovi Vergosovi.

Spiros Vergos byl zároveň novinářem a aktivistou. Během své kariéry se podílel na demokratizaci řeckých médií, působil také v diplomatických službách a stal se tiskovým poradcem NATO.  Prosazoval především mírové řešení konfliktů, demokracii a lidská práva. Velice si také vážil literatury a poezie. Říkával, že „Myšlenky jsou revolučnější, účinnější než bomby, proto se všechny diktatury světa bojí literatury.“Letos Cenu Spirose Vergose obdržel z rukou Larisy Vergou, jeho dcery, p. Wole Soyinka, laureát Nobelovy ceny za literaturu z roku 1986. Tento spisovatel je známý především pro prosazování lidských práv a odsouzení korupce a diktátorství během občanské války v Nigérii v 70. letech minulého století, za což strávil několik měsíců ve vězení. Byl prvním africkým laureátem Nobelovy ceny za literaturu, a to s odůvodněním, že jde o spisovatele, "který v široké kulturní perspektivě a s výraznými poetickými tóny zobrazuje drama lidské existence.“

Speciálním hostem letošního ročníku byla řecká spisovatelka Ersa Sotiropoulos, která ve svém autorském čtení v krásném prostředí Anežského kláštera představila svou práci a diskutovala s Terezou Matějčkovou na téma festivalu: „Nezbývá než doufat“.

Více informací o festivalu najdete zde: https://www.pwf.cz/index.php?lang=2
Záznam z festivalu: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10000000427-festival-spisovatelu-praha-2020/dily/

foto: Josef Rabara, Petr Machan, Ester Šebestová, PWF