Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Sametová revoluce 1989 - výstava fotografií s přednáškou

Všechny novinky

Sametová revoluce 1989 - výstava fotografií s přednáškou

V neděli 17. listopadu ČR oslavila 30 let od znovuzískání svobody a porážky komunistického režimu. České centrum v Athénách ku příležitosti tohoto výročí zorganizovalo výstavu fotografií pořízených na začátku prosince 1989. Autorem je fotograf řeckého původu Polyvios Anemoyannis.

Otevření výstavy proběhlo v budově New York College v centru Athén. Pozadí výstavy a Sametové revoluce představila ředitelka ČCA L. Kuligová a následně předala slovo autorovi černobílých fotografií. Ten do Athén přiletěl z Paříže, kde pracuje pro světoznámý zpravodajský deník Le Monde. Pan Anemoyannis zcestoval mnoho zemí, včetně V. Británie a Spojených států, kde delší dobu žil. V osudové dny roku 1989 pak zavítal i do Československa.

Když ráno 10. prosince přišel na Václavské náměstí, nebylo snad kromě vyvěšených plakátů po revolučním dění ani památky, jak popisoval během své přednášky. Lidé chodili do práce a městský život ubíhal normálním tempem. Nicméně později onoho dne byla jmenována nová vláda a rezignoval komunistický prezident Gustav Husák. Na to pražské ulice zaplnily davy lidí oslavující další vývoj směřující ke svobodě.

A právě tuto atmosféru zachytil na svůj fotoaparát asi 30-letý Polyvios Anemoyannis. Ze všech 28 vystavovaných snímků a dalších desítek promítaných v rámci přednášky bylo možné spatřit euforii přítomných lidí, kteří naslouchají řečníkům na Václavském náměstí a zvoní klíči. Na jiných jsou však čitelné pochyby, zda to opravdu tentokrát vyjde nebo se bude opakovat rok 68? Dva postarší pánové v metru zaujatě čtou ručně psané plakáty. Na dalších účastníci shromáždění ve večerních hodinách zapalují svíčky a mezi nimi i řada dětí.

Je důležité zmínit, že Řecko a Česko nemají společné jen datum 28. října, kdy obě země slaví své státní svátky, ale totéž platí i pro 17. listopad. Tento den je totožně spojený především se studenty, kteří byli hlavní hybnou silou odporu proti nedemokratickým režimům, které v obou zemích vládly. V případě Řecka to bylo v roce 1973, a v případě Česka (resp. Československa) v listopadu 1989.

Zájem veřejnosti o pořádanou výstavu fotografií a přednášku o Sametové revoluci 1989 byl nemalý a místnost New York College se brzy naplnila. Mezi hosty bylo několik řeckých fotografů, novinářů, českých, ale i slovenských přátel apd. ČCA děkuje New York College za poskytnutí prostor a těší se na další spolupráci.  

http://athens.czechcentres.cz/program/detail-akce1/anemoyannis-vystava-fotografii-prednaska/