Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Český Krtek poprvé představen na řeckém filmovém festivalu

Všechny novinky

Český Krtek poprvé představen na řeckém filmovém festivalu

V týdnu od 18. do 24. listopadu se uskutečnil druhý ročník Mezinárodního festivalu dětských filmů v Athénách. Při této příležitosti mohlo řecké dětské publikum vůbec poprvé spatřit světově známou kreslenou postavu Krtka na filmovém plátně.

Festival byl pořádán v prostorách Megaronu Hudby, kde byl speciálně upraven prostor pro ty nejmenší. Ztlumená světla, podušky a polštáře, kde se mohli rodiče i děti pohodlně uvelebit nebo si dokonce lehnout. Návštěvníci tak zhlédli, v rámci části festivalového programu nazvaného Baby & Me, celkem pět epizod kreslených snímků s tímto černým sympatickým savcem v celkovém trvání zhruba 40 minut a promítání se opakovalo během dvou dnů třikrát. Nadšené ohlasy dětí zejména při začátku každé další episody byly dojemné a rodiče jim slíbili promítat Krtečka prostřednictvím dostupných internetových sítí i doma.  

Krtek byl na očích malých diváků nejen na plátně, ale i v podobě plyšové hračky, která mezi nimi kolovala a se kterou si chvíli každý z nich pohrál. Účast na festivalu je jedním z prvních kroků, aby se tento český pohádkový klenot dostal do širšího podvědomí řecké veřejnosti. Šíření práce a odkazu Zdeňka Milera do zahraničí jde bezesporu ruku v ruce s šířením českého kulturního bohatství. 

Kromě Krtka byly v rámci festivalu promítány i jiné české animované snímky. Byl mezi nimi například krátkometrážní oscarový film „Dcera“ z dílny režisérky a studentky FAMU Dariji Kashcheevy a dále filmy Pod mrakem (Zuzana Čupová, Filip Diviak), Hopus (Lucie Kokoliová), Pouštět draka (Martin Smatana) a Vlčí stezky (Noemi Valentíny, Vojtěch Dočkal).

ČCA i nadále udržuje kontakt s pořadateli tohoto či jiných filmových festivalů. Řečtí diváci se proto mohou těšit na další filmová díla české provenience.  

http://athens.czechcentres.cz/program/detail-akce1/krtek-na-film-festivalu-v-athenach/

https://athicff.com/?lang=en