Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

"28. říjen x2" - český jazz na jevišti divadla „Apollon“

Všechny novinky

"28. říjen x2" - český jazz na jevišti divadla „Apollon“

Společné oslavy českého a řeckého státního svátku 28. října dostali příležitost užít si obyvatelé krajského města Pyrgos dne 25.11.2019.

Zatímco Řecko si připomíná smutné výročí roku 1940 (odmítnutí ultimáta B. Mussoliniho řecký premiérem I. Metaxasem) a tím vstup země do 2. sv. války, Česká republika slaví jasný den své historie, den vyhlášení nezávislého Československa po rozpadu rakousko-uherské monarchie v r. 1918.

České centrum Athény ve spolupráci s velvyslanectvím České republiky v Athénách zorganizovali na scéně divadla Apollo koncert jazzové hudby, kterou je naše země tak známá. Hudební trio Petry Ernyieové nadchlo řecké publikum a přeneslo ho na hodinu a půl do éry 30. a 40. let 20. století svými písněmi slavných Broadwayových muzikálů. Sametový hlas Petry Ernyei doprovázené kytaristou Adamem Tvrdým a basistou Petrem Dvorským vytvořil v městském divadle kouzelnou atmosféru.

V otevřeném prostoru auly divadla byla zároveň za příjemně teplého podzimního večera     prezentována také výstava představující stoletou historii Československa poskytující informace o důležitých momentech, politické scéně či osobnostech, které sehrály důležitou
roli v historii našeho státu.

Účastníky, ale i umělce, čekalo v aule také bohaté občerstvení a starosta města Pyrgos P. Antonakopoulos spolu s představiteli města poděkovali hudebnímu triu i Českému centru za nezapomenutelný večer, který všem připomněl, že obě země mají řadu společného, ale také to, že kultura otevírá nové obzory, nezná hranice, sjednocuje národy a je základním kamenem duchovní kultivace, zábavy a kritického myšlení. Koncert a výstava byly prvním krokem tímto geografickým směrem a věříme, že se touto cestou vydáme v prezentaci ČR v budoucnu znovu.