Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Spartathlon - čeští sportovci a řecká historie

Všechny novinky

27. září vyběhlo 15 českých běžců na trať dlouhou 246 km po stopách Feidippidése, starodávného aténského běžce, který byl poslán z Athén do Sparty v roce 490 př.n.l před bitvou u Marathonu, aby přivedl pomoc Athéňanům ve válce s Peršany.

Letošní 37. ročník historického ultramaratonu Spartathlon byl zvláště těžký kvůli vysokým teplotám a silnému slunci. Do cíle dorazili ze 400 účastníků z 52 zemí opravdu jen ti nejlepší. Z českého týmu se to podařilo jen pěti běžcům na rozdíl od loňského ročníku, kdy za stálého deště doběhli do cíle všichni. Nadlidského výkonu dosáhl Radek Brunner, který svým neuvěřitelným časem 24h 26min získal třetí místo a zároveň vstoupil do historie Spartathlonu tím, že jako první dokázal proměnit čtyři po sobě jdoucí starty ve čtyři medaile. Nejen on, ale i celý český tým v posledních letech budí na Spartathlonu respekt a uznání.

České centrum Athény letos splnilo několikaleté přání ultramaratonců navštívit v rámci jejich pobytu v Athénách Akropoli. Díky řeckému ministerstvu kultury zajistilo vstupy na tuto antickou památku pro sportovce i jejich doprovod. Prohlídka s výkladem o Akropoli, ale i o současném životě v Řecku pokračovala procházkou po okolí až na historický stadion Panathinaikos, kde se konaly první novodobé Olympijské hry v r.1896. Zde se i český tým proběhl bosý na počest všech sportovců minulosti.

Český tým 2019 tvořili: Radek Brunner, Marek Jirásek, Jiří Horčička, Jaroslav Bohdal a Štěpán Dvořák, kteří doběhli do cíle. Startovali dále: Petr Kubista, Rudolf  Krajca, Petr Pasler, Daniel Oralek, Martin Kopecký, Petr Válek, Radka Churaňová, Roman Tomášek, Jaroslav Urban a Marek Rod.