Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Výstava Handmade Dreams pod Akropolí

Všechny novinky

Výstava Handmade Dreams pod Akropolí

Zahájení výstavy současné české módní bižuterie Handmade Dreams, která se konala v athénském Muzeu šperků Lalaounis ve stínu Akropole dne 8. 5. 2019, se zúčastnila řada odborníků šperkařů, umělců, výtvarníků, obchodníků i přátel šperků a České republiky včetně velvyslanců několika zemí.

Odpoledne začalo přednáškou kurátora Petra Nového z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, který hovořil o historii bižuterie z českého skla a českém šperkarství včera a dnes. Následně provedl hosty exhibicí a představil v rámci komentované prohlídky jednotlivé vystavené exponáty zahrnující práce špičkových šperkařských a designérských ateliérů ze severu Čech a také tvorbu českých středních a vyšších uměleckých škol zaměřených na práci se sklem. Zvláštní obdiv sklidila například sada šperků vytvořená pro Sophii Loren společnosti Šenýr Bijoux nebo svatební šperk pro arabskou princeznu od firmy Preciosa, ale také inovativní způsob tvorby šperků (grown crystals) společnosti ZORYA, kdy každý z nich je jedinečným a neopakovatelným kouskem. 

Oceněné práce českých studentů pak zaujaly především přítomné profesory řeckých vysokých uměleckých škol. Dle jejich slov, přestavují cenný zdroj inspirací. Výstava představuje záminku k dalšímu navázání vztahů v této oblasti a samotné muzeum Lalaounis nabídlo například pro výherce českých šperkařských soutěží možnost tvůrčích pobytů v jejich dílně.

Výstava bude ke zhlédnutí do 20.5.2019 a během jejího trvání se uskuteční 18.5. workshop výroby šperků pro děti za použití materiálů, které poskytla společnost Preciosa.